Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

live Напрегнати първи 100 дни за новото гръцко правителство

10 Ноември 2011 / 23:11:44  GRReporter
1376 прочитания

В седмичния си анализ Алфабанк препоръчва преди всичко на новото правителство да бъде предоставено достатъчно време, за да осъществи мисията си, без да бъде притискано от искания за парламентарни избори.

Новото правителство с премиер Лукас Пападимос, който се радва на пълно доверие от страна на гръцкото общество, следва да започне веднага работа в следните направления:

а) Да изпрати ясни и категорични сигнали към международните партньори, че в Гърция има политическа стабилност, и правителство, което е способно да действа решително и да вземе всички необходими мерки за излизането на страната от кризата, както и политическа воля за своевременното и пълно възстановяване на икономическата независимост.

б) Да обяви по категоричен начин непоколебимата си решимост за прилагане на мерките, необходими за постигане на целите на Средносрочната рамка за фискална стратегия 2011-2015. В периода 2010-2011 Гърция вече е постигнала впечатляваща фискална корекция, като е въвела и прилага значителни мерки за увеличаване на доходите и намаляване на държавните разходи, които водят до първичен излишък в размер на 1,5% от БВП през 2012 г., от дефицит в размер на 10,8% от БВП през 2009 г.

Също така страната отбелязва съществен напредък в програмата със стартираните обширни и фундаментални структурни реформи (особено в системата на здравеопазването и социалното осигуряване, на пазара на труда, на държавните структуроопределящи предприятия и органите на местното самоуправление). Всичко това в съчетание с приватизацията осигурява повишаването на международната конкурентоспособност и увеличаването на потенциала за растеж на икономиката на страната, както и балансирането на нейните средно- и дългосрочни фискални перспективи.

Новото правителство ще трябва да се опита да промени отрицателното отношение към страната и да пристъпи по възможно най-бързия начин към осигуряването на необходимите условия за отпускането на шестия транш от заема в размер на 110 млрд евро от май 2010 г. Отпускането на този транш зависи от мерките на финансова политика, които вече е въвела и прилага Гърция, и от фискалната корекция и реформите, които вече са осъществени, както е посочено в съответните доклади на Тройката за Гърция.

Този транш щеше вече да е отпуснат, ако в страната не беше настъпила политическата нестабилност от последната седмица. Следователно, шестият транш може да бъде отпуснат до края на ноември, при положение че новото правителство и подкрепящите го партии се ангажират безусловно за пълното изпълнение на договора от 27 октомври 2011 г.

Също така, новото правителство трябва да пристъпи към ефективното изпълнение на бюджет 2011. Необходимо е и осигуряването на безпроблемното функциониране на държавните служби през последните два месеца на годината, за да бъдат събрани по възможно най-ефективния начин предвидените приходи. Със сигурност ще трябва да се засилят и темповете, с които се рационализира функционирането на централната администрация и държавните структуроопределящи предприятия. Националните усилия за излизане от кризата засягат не само политическата система, но и държавната администрация и частния сектор.

Също така до 21 ноември 2011 г. правителството трябва да внесе в Народното събрание окончателния проектобюджет 2012, така че той да бъде гласуван от парламента до 23 декември 2011 г. Отбелязва се, че мерките за увеличаване на приходите и намаляване на публичните разходи, които обезпечават реализирането на програмата за 2011 и 2012 вече са въведени и се прилагат. Това, което е необходимо сега е осигуряването на ефективното им прилагане.

Освен това е небходимо новото правителство да постигне договореност с Тройката за ревизираната Средносрочна рамка за фискална стратегия 2011-2015, която всъщност представлява нов Меморандум за икономическа политика. Като се имат предвид тези положения ще трябва: (1) да се придвижи изготвянето и гласуването от парламента на новия данъчен проектозакон, (2) да се придвижи по-интензивно и по-ефективно приватизацията с пълноценното използване на новите организационни и институционални рамки, които вече функционират, и (3) да се определят допълнителните мерки, необходими за пълното реализиране на Средносрочната рамка за фискална стратегия за периода 2013 -2014, както вече е прието от Тройката в доклада й от октомври 2011 г.

Ревизирането на Средносрочната рамка 2011-2015 и съставянето на новия Меморандум трябва да бъдат завършени до края на декември 2011 г., за да бъдат гласувани от парламента през януари 2012 г. Най-важното обаче е да бъдат изготвени и приложени мерки, които ще осигурят възстановяване на икономиката от 2012 г., въз основа на възстановяването на доверието инвеститорите в гръцката икономика, използването на вече динамичното развитие на износа и туризма, както и на държавните инвестиции, съчетани с приватизацията. Връщането на икономиката към задоволителни темпове на растеж от 2013 г. може да допринесе значително за необходимата фискална корекция.

И накрая, необходимо е незабавното стартиране на процедурите и преговорите с банките, притежаващи гръцки държавни облигации с цел осъществяването на програмата за намаляване стойността на тези облигации с 50% («PSI Plus»), представляваща основна част от втория пакет с финансова помощ за Гърция, гласуван на 26 октомври 2011 г. За пълното реализиране на тези условия гръцкото правителство се ангажира на 7 ноември 2011 г. на срещата на Eurogroup.

Категории: правителство Лукас Пападимос Алфабанк анализ Меморандум
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus