Кремена Куцуку
Насилието сред непълнолетните в училищата през последните години непрекъснато нараства и по социална значимост този проблем достигна безработицата, това констатира известният психолог и психотерапевт професор Климис Навридис. В опита тази особена форма на агресивност да бъде отслабена важна роля може да изиграе училището. Според известния учен именно към учителите трябва да бъде концентрирана и подкрепата от държавата, която въпреки че инициира и допринася за справянето с проблема е необходимо да прави това още по-систематично.
Учителите трябва да бъдат обучавани специално и да влизат в ролята на координатори и водачи. Нужна е подкрепа от институциите и от училищното управление, изключително важно е също така учителите да говорят помежду си за проблемите, пред които се изправят в клас. На лекция в Музикалната палата в Атина известният психолог изложи основните периоди и обясни процеса на развитието на агресивността у децата. При представянето основен акцент със справянето на проблема отново бе поставен върху ролята на учителите.
През така наречения скрит период, който обхваща възрастта от 5 до 10 години детето сформира своят свръхаз. За първи път то става част от група и ролята на педагозите е да го подкрепят в този изключително важен процес на утвърждаване на свръхаза. В тази възраст децата трудно признават грешките си, за тях свръхазът представлява все още едно чуждо тяло. Те се учат да учат и колективността в детската градина и началното училище е основополагаща.
В пубертета тийнейджърите не могат да поберат в себе си назряващата агресия. Основната причина за това са биологичните промени. Това е периодът, през който младежът излиза от семейството, ценностната система на групата, към която се включва е различна от тази, към която е принадлежал досега. Тийнейджърът се превръща все повече в „нещо”, което ще обхване елементи от родителите, но и отвън. През този период младежите трудно изразяват словесно своите чувства, постигат това с действията си. Именно действията съставят основата, на която трябва да се общува с тях, да се „разчитат” правилно съобщенията, които изпращат и които изключително често включват агресивност. Младежите обезличават всички - своите съученици, родители, учители. В групата на ученика място имат само неговите съученици и е необходимо търпение и разбиране от страна на възрастните.
Климис Навридис е професор по психология в Атинския университет. Той е също така психотерапевт на възрастни и групов анализатор, член е на Гръцката организация за психоаналитична психотерапия и е член и преподавател в Гръцката организация за групов анализ и семейно лечение. Автор е на множество трудове по психология и психоанализа, между които „Клинична социална психология”, „Психология на групите”, „Клиничен психодинамичен подход”. Членува в множество научни организации в Гърция и в чужбина, а от 2001 до 2005 е научен директор на списание „Психология” на Гръцката организация по психология.