Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Неизвестна остава съдбата на Protonbank

25 Юли 2013 / 21:07:09  GRReporter
952 прочитания

Неизвестна остава съдбата на Protonbank, която трябва да намери нов стратегически инвеститор до края на седмицата. Централната Банка на Гърция в последните седмици води преговори с частни инвестиционни фондове, които да подкрепят банката и да станат стратегически инвеститори във финансовата институция. Става въпрос за вливане на 222 милиона евро, за да се оздрави състоянието на банката.

Според източници от финансовия сектор, на които се позовава електронното издание на Вима инвестиционните фондове са поискали допълнителни гаранции от държавата за погасяването на някои съмнителни заеми, оставени от предишната администрация. В момента банката е под управлението на държавния Фонд за финансова стабилност, който е поел отговорността за извършване на сделката. Гаранциите не са били включени като условия в предварителните преговори и сега има голяма вероятност Protonbank да остане без стратегически инвеститор.

Ако до 26 юли Фондът за финансова стабилност не получи нови оферти от кандидат-инвеститорите, ще се наложи да раздели Protonbank на “добра” и “лоша” част. След това на пазара ще бъде изведена само здравата част на банката, която се състои от общата стойност на депозитите на институцията.

При подобно развитие гръцките анализатори очакват, че местните банки, които прескочиха летвата на 10-процентовото свободно набиране на капитал (Националната банка на Гърция, Алфа банк и Пиреос) ще проявят интерес към каквото е останало от Protonbank. Най-голям интерес се очаква да прояви Националната банка на Гърция-NBG, която не успя да завърши сливането си с Eurobank и с поглъщането на Protonbank ще компенсира част от загубите от провалената преди няколко месеца сделка.

Първоначалният план за спасението на Protonbank предвиждаше 30-35 милиона евро от рекапитализацията от 222 милиона евро да дойде от главните акционери (Фафалиос, Лирас и Сарпетас). Останалата част от сумата щеше да дойде от чуждестранни инвестиционни фондове, които поискаха допълнителни гаранции, за да участват в сделката.

Междувременно Банката на Гърция обяви, че финансирането на частния сектор продължава да се свива и през юни. Месецът е завършил с отрицателен резултат от -4,1%, от -3,7% предишния през месец май. Нетният поток от общото кредитиране на местния частен сектор е спаднал с 212 милиона евро само за трийсе дни.

Според данните на централната банка финансирането на частните предприятия през юни е достигнало 63 милион евро. За същия период през 2012 тази сума е била 1,07 милиарда евро. Най-голям срив във финансирането отчитат заетите на свободна професия, едноличните търговци и земеделците. При тях финансирането през юни 2013 е било 12 милиона евро, което е значително по-малко от обема през 2012, когато нетния поток на кредитиране е бил 49 милиона евро.

Категории: ИкономикаКомпании Probankрекапитализация финансова криза Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus