Проституцията, бездомните, нелегалната търговия и наркоманите по улиците са само част от проблемите, с които гръцките граждани и гости на столицата се сблъскват всеки ден в центъра на Атина. Над 250 публични домове са били отворени в последните три години, от които само седем действат законно според най-новите проучвания на община Атина. За съжаление пет от всеки десет издадени решения за затваряне на подобни заведения се пренебрегват поради двусмислие в действащия в момента закон и нередовните публични домове продължават да работят. Разрешенията за дейност се издават са от Министерството на финансите, като „Центрове за физическо здраве” (!?) и оперират под наименованието Studio. До момента контрол в тези студия се провежда по тежка процедура от смесена група, която включва общинските органи на реда и полицаи от съответния жилищен район. Предложението на кметът на община Атина е да се направят промени в действащия закон и да се дадат правомощия на общинските полицаи да сами да инспектират, санкционират и да предават на правосъдието собствениците-нарушители на публичните домове. Много изоставени сгради и хотели са превърнати в нелегални публични домове, които общинските власти са описали и предали на полицейските органи, но все още няма предприети действия за тяхното закриване.
В същото време стотици хиляди нелегални емигранти подържат вериги от амбулантна търговия, чиито оборот надминава 10 милиарда евро годишно. Основен проблем в центъра на града са стотиците нелегални търговци, които продават по улиците на столицата върху постлани чаршафи чанти, дрехи играчки и други различни стоки с неизвестен произход. „Не трябва да санкционираме амбулантните търговци,” казва Никита Какламанис кмет на община Атина, „по-този начин чужденците припечелва 30-50 евро на ден и се въздържат от кражби и други престъпни действия.” Това изказване на атинския кмет може да се определи най-малко като противоречиво особено в период, когато правителството на ПАСОК има за основна цел да оптимизира приходите от данъци в държавната хазна и строго да преследва и наказва некоректните търговци и предприемачи.
Не на последно място е и предложението на кмета на Атина за преместване от района на Омония на центровете за токсично зависими ΟΚΑΝΑ към периферията на Атина. „Тези организации трябва да са в пряка близост до клинични центрове и в районите около тях трябва да има правилен полицейски контрол, за да може зависимите/болните да получават ефективно лечение и обществеността в тези райони да е спокойна,” казва Какламанис. Предложението за преместване на центровете ОКАНА е било направено на предишното правителство на Нова Демокрация, която е започнала процедура по преместването няколко месеца преди парламентарните избори на четвърти октомври 2009 година. Процедурата е била прекратена, следващата седмица общината ще внесе отново предложението пред новото управление на Министерството на здравеопазването и социалните грижи с надежда това държавно управление да завърши преместването на центровете за лечение на хора със зависимости.