Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Нова демокрация спечели преднина сред избирателите

11 Януари 2013 / 18:01:42  Анастасия Балездрова
1393 прочитания

За пръв път след изборите през юни миналата година и въпреки тежките икономически мерки основната управляваща партия Нова демокрация води в социологическо проучване. Разликата, която отчете в нейна полза изследването „Политически барометър” на агенция Public issue за януари 2013 е половин процент.

По-конкретно, в преценката за политическото влияние на партиите Нова демокрация се намира на първо място с процент 29 на сто срещу 28,5 на сто за СИРИЗА. Мащабът на промяната проличава по-ясно при сравнението с резултатите от изследването през декември 2012. От тогава до днес рейтингът на Нова демокрация се е покачил с три пункта, докато този на СИРИЗА е спаднал с два.

В същото време повечето гърци са на мнение, че победителят на евентуални избори ще бъде СИРИЗА с 44 на сто срещу 39 на сто за Нова демокрация. Въпреки това разликата между двете партии е претърпяла грандиозен спад, след като само преди месец съотношението беше 60 на сто за СИРИЗА срещу 29 на сто за Нова демокрация.

В категорията за политическото влияние след Нова демокрация и СИРИЗА се нарежда Златна зора с 10 на сто, ПАСОК и Независимите гърци с 8 на сто, Демократичната левица със 7 на сто и Комунистическата партия с 5,5 на сто.

Изследването отчита спад в популярността на всички политически лидери, освен на премиера и лидера на Демократичната левица. Фотис Кувелис води в класацията с 51 на сто, следва Андонис Самарас с 45 на сто, Алексис Ципрас с 37 на сто, Панос Каменос с 32 на сто, Алека Папарига с 25 на сто, Евангелос Венизелос с 22 на сто и Никос Михалолиакос с 16 на сто.

Андонис Самарас продължава да се смята за най-подходящ за премиер от 48 на сто от участниците в анкетата, като резултатът му е увеличен с три на сто в сравнение с този през декември. На второ място се намира „никой” с 25 на сто, на трето – лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас с резултат 24 на сто, който е по-нисък от предишния с пет пункта.

40 на сто от участниците предпочитат да бъдат управлявани от коалиционно правителство с участието на Нова демокрация, ПАСОК и Демократичната левица, 38 на сто – от правителство на СИРИЗА и 19 на сто – от никое от двете.

GRReporter се обърна за коментар към пресслужбата на СИРИЗА, откъдето ни насочиха към изявленията на говорителя на партията Панос Скурлетис. Според него резултатите от изследването показват, че „по-голямата част от гръцкото общество не се доверява на упражняваната политика, то е разочаровано и отчита безизходиците”. Той заяви, че разликите в тенденциите са минимални. Панос Скурлетис допълни, че изминалия период е бил и последният, в който правителството е могло да запази дори част от политическата си рентабилност. „Смятам, че резултатите на неговата политика много скоро ще опровергаят всички очаквания и кабинетът няма да закъснее да рухне”.

Социологът Георгиос Сиакандарис обаче „чете” по друг начин резултатите от анкетата. Както посочи пред GRReporter, „по време на двете изборни надпревари през 2012 СИРИЗА нямаше никаква програма за управление да предложи на гласоподавателите и затова избра да заеме позиция срещу системата. След изборите и най-вече под влиянието на по-умерените членове на ръководната група, като Георгиос Статакис и Янис Драгасакис, радикалната левица се опита да премине в „клуба” на управленческите партии. Но по време на опита да премине от едната лодка в другата, някои от партията я задържаха назад и така тя остана „във въздуха”.

Според социолога усилията, които полагат от СИРИЗА със цел да криминализират политическия живот в Гърция и от друга нежеланието на партията да осъди категорично „увеличаващите се с всеки изминал ден прояви на крайноляво насилие, заедно с изявленията на депутати, които се противопоставят на парламентарната демокрация водят до дилеми като „ред или безредие”, „чисти или мръсни ръце”. Като примери Георгиос Сиакандарис посочи заплахите и нападението срещу кмета на Атина, окупациите на офиси на партии и днешното поставяне на взривни устройства пред домове на журналисти.

„Когато депутатът от СИРИЗА казва, че е и анархист, и привърженик на директната демокрация, е като да казва, че е привърженик на Олимпиакос, но иска Панатинайкос да спечели мача. Анархистът не признава никой вид демокрация, нито дори директната”, подчерта той.  Според Георгиос Сиакандарис именно тази „безтегловност” на СИРИЗА е довела до покачването на доверието към Нова демокрация.

Реакциите в социалните медии бяха смесени.

„В СИРИЗА си отдъхнаха:Нова демокрация води с 0,5 на сто”.

„СИРИЗА на второ място в социологическото проучване. Защо? Толкова пътувания в Аржентина, Бразилия, вила Амалия...толкова усилия. Неблагодарници”.

„Алексис Ципрас каза в интервю за радио, че последното социологическо проучване е моментна снимка. На мен ми прилича повече на ругатня, Алекси”, са част от коментарите на някои потребители в социалната мрежа Twitter.

Привържениците на СИРИЗА отговориха с не по-малко „хапливи” реплики.

„Нова демокрация води в анкетата на Public issue, докато в същото време безработицата препуска”.

„След последната анкета телевизиите приличат на майката на слаб ученик, който е получил петица в училище”.

Според други анализатори промяната в политическите съотношения се дължи на решението на Еврогрупата да отпусне гигантския транш в размер на 50 милиарда евро на Гърция, както и на тройната коалиция, която е успяла да внесе политическа стабилност в страната.

Категории: Политика социологическо проучване Нова демокрация СИРИЗА парламентарна демокрация
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus