снимка: tovima.gr
Малко преди празниците и само месец след сформирането на правителството на Лукас Пападимос Гърция ще се озове за пореден път с нов кабинет.
Новината, че се очаква ремонт в състава на министерския съвет дойде малко преди срещата на гръцкия премиер с председателя на ПАСОК Георгиос Папандреу. Според първоначалната информация новият екип ще бъде значително по-малък с цел да не действа тромаво, както досега.
Вчера Лукас Пападимос се срещна с Георгиос Карадзаферис – председател на третия партньор в правителствената коалиция. В последвалите изявленив лидерът на ЛАОС се обяви за промените в кабинета и удължаване на неговия мандат до края на мандата на предишното правителство, т.е. до 2013.
Плановете на премиера се очаква да срещнат отпор от страна на Нова демокрация. Още снощи лидерът на „сините” Андонис Самарас отговори по възможно най-категоричен начин на тесните сътрудници на Лукас Пападимос по повод техните извеляния за удължаване на мандата на кабинета, че единственото възможно решение е провеждането на избори след два месеца.
Гръцкото правителство се затруднява да се сработи и това пролича много ясно на вчерашното заседание на министерския съвет, където министрите си отправиха взаимни нападки за неуспеха на режима за трудов резерв. Въпреки ангажимента, че в него ще бъдат включени 35 000 държавни служители до края на годината, те на практика не надвишават 10 000 и това се очаква да доведе до директни уволнения в държавния сектор. И това е само един от спорните въпроси между толкова различните от всяка гледна точка членове на кабинета.
В същото време Андонис Самарас е особено разгневен от „организираните усилия срещу провеждането на избори” от страна на сътрудници на Лукас Пападимос и министри от ПАСОК. От щаба на Нова демокрация твърдят, че председателят на партията ще реагира много остро в случай, че се появяат признаци за ве по-голямо отдалечаване на изборите от договорената дата 19 февруари 2012.
„Сините” смятат, и не без основание, че процесите, които текат във вътрешността на ПАСОК относно кандидатурите и избора на нов партиен лидер имат пряк отзвук върху кабинета. Според някои източници финансовият министър Евангелос Венизелос е възможно да се оттегли от поста си, за да не поеме върху себе си цялата тежест на новите строги финансови мерки, които се очаква да се наложат през януари и по този начин да загуби точки от вътрешнопартийните си опоненти. Сътрудници на министъра на здравеопазването Андреас Ловердос пък твърдят, че той не желае да напусне своето министерско кресло. Фокусирайки третия, неофициален до момента кандидат - министъра на образованието Анна Диамандопулу източници посочиха, че тя е за оставките от министерските места на всички претенденти за лидерското мято в ПАСОК.
В така създалата ситуация, единственото сигурно е, че около празниците в Гърция е възможен нов политически трилър. По всичко личи, че докато Георгиос Папандреу не изясни позицията си и партията, от която са 35 от 49-те министри в днешния кабинет продължи да се раздира от вътрешнопартийни интриги, реформите ще продължат да висят във въздуха, гърците да стенат под тежките извънредни данъци и страната да е заплашена от пълна катастрофа.