На второ място по брой смъртни случаи, причинени от пътно-транспортни произшествия на милион жители се намира Гърция между 27-те страни – членки на Европейския съюз. През 2009 живота си на асфалта са загубили 1456 гърци. Данните не са толкова обезкуражителни, като се има предвид, че след 2000-та година, когато са загинали 2037 души броят им постепенно пада. При все това той продължава да се намира далеч от целите на Европейския съюз и 2-я Стратегически план с около 220 повече смъртни случаи на година.
„Безопасността на движението по пътищата е приоритет за гръцкото правителство” заяви министърът на инфраструктурите, транспорта и мрежите Димитрис Репас на 5-то съвещание на Националния съвет за безопасност по пътищата. „Тук не трябва да говорим за произшествия, а за престъпления” каза Димитрис Репас и подчерта, че стратегическият план за намаляването на смъртните катастрофи трябва да е базиран на две нива. „Едното е свързано с възприятието, поведението и културата на движение и второто с конкретни, ясни и специализирани действия”. Димитрис Репас призова известни лица от политическия, научния и културния живот на страната да се позовават на безопасното движение по пътищата в своите публични изяви, за да създадат това убеждение в общественото мнение.
Според заместник-министъра Спирос Вуяс през 2010 са били отчетени първите положителни резултати, след като броят на загиналите при пътни катастрофи е спаднал със 183 души. „Също толкова положителни са статистическите данни за първото двумесечие на 2011, през което загиналите бяха с 50 души по-малко, но това не трябва да ни успокоява. Основна наша цел продължава да е създаването на култура за безопасно движение, която да се намира в основата на манталитета, политиката и действията на компетентните държавни органи, на държавата и на движещите се по пътищата граждани”.
За тази цел министерството се насочва към преразглеждането на позволените скорости по основните гръцки пътни артерии. Според източници ограничението за максимална скорост от 130 км/ч., което важи днес за големите автомагистрали няма да се увеличи. Промените ще засягат скоростта на движение по конкретни пътни участъци извън населените места.
В същото време се плануват ред промени в Правилника за движение по пътищата, които ще влязат в действие през идващата есен. Окончателните решения за всички промени ще бъдат приети до края на юни, както бе обявено по време на срещата.
В новия правилник ще бъдат запазени важещите днес строги глоби и наказания за сериозните нарушения, но ще бъдат преразгледани тези, които засягат по-леките нарушения. Също така се очаква да бъде намален срокът за лишаване от свидетелство за управление, особено когато става дума за професионални превозни средства. Някои от важещите днес глоби са толкова „солени”, че нерядко дори органите на „Пътна полиция” се „правят на ударени”.
Целта на министерството е да създаде една по-справедлива система, която няма да „прави намаления” в случаи на тежки нарушения и ще наблегне на превантивността. Тя ще е по-либерална към професионални категории, които според действащия днес правилник се лишават от свидетелства за управление за много дълго време и това им създава сериозни финансови проблеми. От 30 до 50 на сто ще е намалението на глобите за нарушения като хвърляне на предмет от движещо се МПС и несъобразяване с часовете за снабдяване на търговски обекти – от 400 на 280 евро, както и за липсата на средства за пасивна безопасност като предпазни колани и каски – от 700 на 490 евро.
Без промяна ще остане глобата от 700 евро, която се налага в случаи на нарушения, които са директно свързани с предизвикването на големи пътно-транспортни произшествия. Такива нарушения са преминаване на червен светофар и знак „Стоп”, преминаването на влакови релси при снета бариера, опасните маневри и карането след употреба на алкохол или наркотици. Строги наказания се предвиждат и за шофьорите, които надвишават позволената за движение в населени места скорост.
В проектозакона ще бъдат включени още правила за безопасното движение на пешеходците, хората с двигателни увреждания и движещите се на две колела – мотористи и велосипедисти. Все още се обсъжда увеличаването на глобите за незаконни автомобилни състезания по пътищата – от 700 на 1050 евро, за двойно паркиране на централни пътни артерии – от 40 на 60 евро, за спиране на рампа за хора с двигателни увреждания – от 150 на 300 евро, за спиране на пешеходна пътека – от 80 на 160 евро и за възпрепятстване на движението на трамваите – от 50 на 300 евро.