Снимка: Скай
Министерството на вътрешните работи обяви, че се откриват почти пет хиляди нови работни места в държавната администрация, като 1440 ще бъдат заети от работещите днес в градския транспорт. В същото време приключи и периодът, в който желаещи могат да кандидатстват за управленчески постове в компаниите на градски транспорт. Правителството търси нови хора да отговарят за мениджмънта и експлоатацията на тролеите, градските автобуси и метрото в Атина, като надеждата е, че те ще се справят по-добросъвестно, отколкото техните предшественици.
Според публикацията във Вима правителството смята да си спази обещанието и няма да съкрати нито един държавен чиновник или служител в публично предприятие. Вместо това ще размести пешките на дъската, като постави старите работещи в публичния сектор на нови работни места.
Оздравяването на публичните предприятия е основен приоритет на правителството, след като надзорната тройка им припомни, че всяко дружество, което не може да си изкарва разходите е по-добре да се реформира, приватизира или закрие. В момента транспортните предприятия издъхват под тежестта на разходите и прави намаляването на персонала и заплатите задължително.
Една от пречките за осъществяването на планираната реформа е острата разлика между планираните и събраните до момента приходи. През януари 2011 компанията, която управлява атинските градски автобуси е отбелязала спад от 70% в приходната част на бюджета. Като основна причина за драматичното намаляване на приходите се оказват постоянните и продължителни стачки, но не може да се изключи и движението „Не плащам”, което в последно време набра сериозна сила в Гърция. 57% е спада в приходите на градския влак и 32% на столичната трамвайна линия.
След всички реформи и съкратени заплати и добавки, дефицитът на дружеството, което управлява столичната електричка е намаляло от 104 милиона евро през 2009 на 103 милиона евро. Загубите за атинските трамваи обаче са се увеличили за същия период и са достигнали почти 43 милиона евро от 37 милиона евро.
В този контекст мениджъри от транспорта в публичния сектор коментират, че ако правителството не побърза с преместването на част от служителите към други позиции в държавната администрация, транспортните предприятия ще се окажат във финансова безизходица. Картината придобива още по-песимистични краски, ако по примера на държавните железници, в градският транспорт не се наложат в най-скоро време индивидуалните бизнес договори над колективните.
Докато заетите на държавна служба се притесняват какво ще е новото им работно място и кои добавки към основните им заплати ще бъдат частично съкратени, синдикатът на служителите в частния сектор (ГСЕЕ) заяви пред телевизия МЕГА, че безработните до края на 2011 ще достигнат 1,3 милиона души.