Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Новите данъци удавиха басейните

12 Юли 2011 / 13:07:16  Виктория Миндова
2350 прочитания

В средата на лятото и разгара на знойните жеги, наред с Негодуващите, държавните служители, безработните и тези с работа от различни сектори на икономиката, нададоха боен вик срещу правителството и от Гръцката асоциация на строителите на басейни и хидромасажни устройства. „Давят ни с новите данъци” бе зовът на недоволство на председателя на асоциацията Андреас Петридис, който говори специално за GRReporter за проблемите на сектора и трудностите, които срещат компаниите в Гърция срещат след промяната на бизнес климата.

Петридис  разказа, че само за една година оборотът на фирмите, които се занимават със строителството и поддръжката на басейни е  паднал между 50% до 70% в по-отдалечените райони в страната. До преди няколко години доходоносния бизнес, днес едва-едва крета според председателят на асоциацията, който подчертава, че басейните в Гърция не са лукс, а необходимост. Най-вероятно много хора ще се съгласят с него, особено ако в момента се потят в някои задушен офис, но гръцкото финансово министерство е на друго мнение.

Средносрочният оздравителен план, който определя гръцката финансова политика до 2015, отчита басейните като лукс и ги облага с данък достоен за един лукс. Към тях, като екстра се прибавя и извънредна такса, която ще важи в следващите пет години. Въобще, басейнът се превръща в прескъпо удоволствие за светкавично обеднелия средностатистически грък, който до вчера имаше най-голям проблем, какво ще кажат познатите му, ако го видят с банския костюм от миналата година. „Мерките заложени в оздравителната програма и тежките данъци накараха много хора, които искат да си построят малък басейн вкъщи, да се размислят. Тази тенденция ще продължи между три и пет години, което ще се окаже фатално за фирмите в нашия сектор”.

В Гърция в момента действат около 200 фирми в сектора на строителство и поддръжка на басейни и хидромасажни устройства. Те предлагат на пазара и химическите смесици нужни за поддръжката и почистването на басейните. След затягането на пазара, ниската ликвидност от банките и още по-високите данъци, много фирми изпитват трудности. В почти всички компании се е наложило да се освободи персонал или да се намалят разходите по друг начин. Някои дружества от сектора са се преориентирали към близки до дейността им предприемачества, като главните сектори, в които подобни фирми могат да се реализират са строителството или туризма.

Освен натежалото данъчно бреме, финансовото министерство е предвидило солени наказателни такси установените недекларирани домашни басейни. Андреас Петридис е категоричен, че правителството е направило някаква сериозна грешка в преброяването на недекларираните басейни, като отчита като невъзможно само в северните предградия на Атина да има 13 хиляди незаконни домашни басейни. Дори и да има несъответния, за съжаление те не могат да се ревизират и данните на министерството се взимат по подразбиране за верни.

По отношение на солените глоби, Петридис казва, че е по-добре държавата да намали наказателните такси, за да може да се легализират невписаните басейни и след това нормално да се облагат всяка година с данък, който разбира се трябва да се намали. Друг плюс от узаконяването им е, че тогава те ще могат да функционират нормално, ще закупуват химикали и нужни аксесоари от лицензираните вносители и тази дейност ще се изнесе извън сивата икономика на светло.  „Едно е да се плати наказателна такса от около пет хиляди евро, друго е държавата да иска да се плащат глоби от 40-50 хиляди евро. По-евтино на данъкоплатеца ще му излезе да напълни басейна с пръст и да се приключи тази драма”.

Според Петридис басейнът вкъщи има много повече функции от тези, които се взимат предвид от данъчните. Той обяснява, че много семейства, които след 20 години спестявания, вместо да си купят втора кола от среден клас, предпочитат да си направят малък басейн в двора. „Има обикновени, евтини и практични басейни, които не е нужно да струват 200 хиляди евро. Има за по 18-25 хиляди евро, които са от евтин до среден клас. ” Тези басейни много често се срещат в домове с възрастни хора, които имат проблем с движението или не могат да стигнат до морския плаж. Бизнесменът добавя, че басейните в градска помагат за намаляване на топлината и охлаждат атмосферата в задушните дни. „Басейните има и социална страна”, добавя Петридис- „например е един начин, да държите децата наблизко и да знаете, с кой дружат”.

В стремежа си да събере колкото се може повече средства в държавната хазна, правителството на Георгиос Папандреу от време на време прибягва до нестандартни и дори забавни действия. Подобно бе решението на властите миналата година да използват популярното приложение Google Earth, за да открият колко недекларирани басейна има в Гърция. Очевидно старият познат метод на данъчните проверки на място не са по вкуса на надзорните органи, които прибягнаха до високите технологии за проверка, вместо данъчните служители да се потят, като обикалят от порта на порта, за да се уверят дали в двора си някой не си е направил басейн.

Категории: ИкономикаКомпании басейни данъци наказателни такси приходи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus