Преди да бъдат сключени щатни договори с учителите, в продължение на две години те ще бъдет оценявани. Първоначално това беше въведено в университетите, а днес беше представено на заседанието на Министерски съвет в рамките на новия проектозакон като предложение да започне да се прилага в училищата.
На позиция „стажант” учител ще бъдат поставяни първоначално учителите и през първите години на своя стаж ще бъдат оценявани преди да ги вземат на щатна служба. В училищата вече е изпратена разпоредба за самооценката на учителите.
Паралелно с това в разпоредбите на проектозакона са включени и процедурите за даване на разрешителни на частните колежи. Този акт ще бъде включен наред с интегрирането в гръцкото законодателство на европейската директива за проефсионалните права в европейските страни. Така до месец юни около 25 000 студенти завършили колежи, които са клонове на европейски университети, ще могат да кандидатстват за работа с по-силни дипломи.
С новия проектозакон се установяват и промени в учебните програми на гимназиите в страната – намаляване на учебния материал, предмети по избор и целодневни училища. Учителите ще бъдат местени в други градове единствено, ако има празни места и реални нужди, както и ще бъде регламентирана нова система за наемане на работа на учителите.
Паралелно с това са включени и промени в закона за висшите учебни аведения, за които настояваха преподавателите, но няма нито една разпоредба за провеждането на изборите за притани във връзка с възможността да бъдат преизбрани за втори път.
На днешния министерски съвет темата за новия закон за образованието беше в центъра на дискусиите. Според статистиката на Министерство на образованието съществуват 45 000 учители, които в момента работят като заместници и нямат никакви шансове да бъдат взети на щатна служба, особено в специалности, които са пренаситени като тази на филолозите. Новоназначените ще трябва да останат на служба в училището, където са първоначално взети на работа в продължение поне на три години.