Снимка: origin.tlife
Три различни варианта разглежда Министерството на финансите за запълване на дупката в държавните приходи тази зима. Според представените от финансовия министър Георгиос Папаконстантину възможности, изборът пред социалистическото управление е или за увеличаване на средния показател на ДДС от 11% с един-два пункта, или въвеждане на единно ДДС 15% - 18% за всички продукти и услуги в страната. В момента в страната има три групи ДДС, като основният показател за най-голямата група продукти и услуги е 23%, средният е 11% (най-вече стоки от първа необходимост и културни мероприятия), а най-ниският е 5,5% върху печатните издания. Третият вариант за увеличаването на държавните приходи е да се прибегне до ново повишаване на акциза върху горивата, като се разглежда изравнение на косвения данък върху горивото за транспорт с това за отопление в страната.
Правителството все още не е излязло с крайно становище на кой от изброените варианти ще се спре, но поредните промени в данъчното законодателство ще са неизбежни, коментират специалистите. „Наша основна грижа е да подсигурим приходите, които ще ни помогнат да достигнем целите (заложени в бюджет 2010-б.а.) с възможно най-малко проблеми за гръцката икономика, ” заяви министърът на финансите Георгиос Папаконстантину след края на съвещанието на министрите от еврозоната ECOFIN в Брюксел. Финансовият министър заяви, че ако се наложи повишаване на акциза върху горивата, ще се разгледа вариант, който ще облекчава най-бедните слоеве от населението, чрез държавни субсидии.
На това предложение най-бързо реагираха от Гръцката търговска камара. Председателят на камарата Василис Коркидис заяви в отворено писмо до медиите, че ако повишението на данъчната тежест е неизбежно, то по-добре да се повиши акциза на горивата. Той аргументира това предложение с твърдението, че допълнително покачване на ДДС може да доведе до пагубни резултати за местната икономика. Според него това е един добър начин да се намали дефицита, както в същото време се затегне и контрола върху търговията с горивата в Гърция. Търговската камара изчислява, че държавната хазна губи около 1,5 милиарда евро годишно, поради незаконната търговия с гориво в страната.
В същото време Националният статистически институт излезе с резултатите от изследването на пазара, като главно безпокойство предизвика повишаването на инфлацията през август, която достигна 5,5% от 5,4% за юли тази година. Средната стойност на инфлацията в страните от еврозоната за този период се движи около 1,7%. Икономическите анализатори коментират, че повишението от 0,1% е изненада в периода на летните намаления, когато поради по-ниските цени и по-голямото търсене се очакваше инфлацията да спадне. С плановете за допълнителни данъчни увеличения нейната стойност може само да расте нагоре, като се не се изключва и спекулативно повишаване на цените на стоките и услугите върху добавената данъчна тежест.