В три насоки ще са бъдат предложенията на министър председателя Георгиос Папандреу на срещата му с лидерите на партииите във връзка с мерките, които трябва да се предприемат, за да се справи страната с икономическата криза. „Инвестиции няма заради бюрокрацията и заради корупцията – това са основни въпроси свързани с демокрацията. Същото се отнася и за укриването на данъци. Аз ще направя конкретни предложения за решението на тези проблеми” подчерта г-н Папандреу.
„Икономиката на страната не е застрашена” подчерта министърът на икономиката Георгиос Папаконстантину и заяви, че най-важното е да се възвърне доверието. Той обяви, че анализите в чуждата преса за гръцката икономика не отговарят на реалността, а правителството ще изпълни предизборните си обещания във връзка с бюджета за 2010 г. едно от които е, че в държавния сектор на всеки пет души, които се оттеглят ще се взима на работа един. Що се отнася до приходите, министърът обяви, че според изчислението на бюджета не се увеличават данъците, освен данъците върху цигарите и алкохола.
В понеделник започва диалогът за реформите в данъчната система и министърът предупреди, че ще предложи един съвсем различен начин на обданъчаване. Г-н Папаконстантину заяви, че спестяванията не са застрашени и няма причина да бъдат изпращани в чужбина. Проблемът на страната няма да се реши със замразяване или намаление на заплатите, както направиха в Ирландия, заяви министърът в интервю за вестник „Вима”.
От своя страна министърът на финансите Лука Кацели заяви, че позицията на европейците е очаквано да бъде резервирана, тъй като „ние сами дадохме повод за това” визирайки тактиките на предишните правителства и впечатлението, което оставя Гърция у другите, че „или се подиграваме с тях, или не сме сериозни.” Като съществена промяна, която ще последва от политиката на правителството, министърът на финансите заяви, че ще бъде реформата на пенсионно-осигурителната система и подчерта, че е нечувано пенсионерите да чакат по 5-6 месеца, за да си получат пенсията.