Незабавни финансови мерки и ефективни структурни промени е наложително да се проведат в сферата на социалното осигуряване, държавната администрация и данъчната система според управителя на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, който представи пред народното събрание доклада за фискалната политика на страната.
В плана на Провополос е залегнала идеята за намаляване на държавния дефицит с 5% от БВП, т.е. да достигне 7% от БВП в края на 2011 година. Разликата между плана на централната банка с този на министерството на икономиката, е че министерството има план да намали дефицита със 7% за три години.
В реални цифри 5% от БВП означава спестяване на 12,5 млрд. евро, основно от съкращаване на държавни разходи, предприемане на строги мерки по отношение на данъчните нарушения и измами. От друга страна, директорът на централната банка не препоръчва повишаване на данъците за обикновенния данекоплатец, тъй като това би затруднило още повече и без това тежкото положение на пазара по настоящем.
В доклада се казва, че до края на тази година се очаква да се отбележи спад на БВП с 1%, което ще се отрази с увеличаване на безработицата през 2010г. Нивото на даване на кредити е достигнало само 4% от очакваните 10% и е много по-ниско в сравнение със същия период през 2008г., когато показателят е бил 15,9%.
Увеличил се е и процентът на непокритите кредити в първото шестмесечие на тази година с 6,8%. Паричната стойност на този процент се равнява на 17 млрд. евро, а специалистите отбелязват, че този показател може да достигне до края на годината до 10% или 25 млрд. евро. През първото шестмесечие на 2008г. показателят е бил с 1,8% по-нисък или 5%.