Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

ОТЕ се подготвя за излизането на Гърция от еврозоната

18 Ноември 2011 / 18:11:17  Виктория Миндова
1221 прочитания

Компаниите в Гърция започват да се подготвят за епохата на новата драхма. Това стана ясно след като икономическият директор на гръцката телекомуникационна компания ОТЕ Кевин Коп заяви на форума на Morgan Stanley в Барселона, че компанията разглежда различни сценарии, за да бъде защитена, ако Гърция излезе от еврозоната. Той подчерта, че основна цел е дружеството е запази ликвидността, независимо от развитието на гръцката дългова криза.

Междувременно преговорите за участието на частните кредитори в намаляването на външния дълг продължава (Public Sector Involvement PSI+). Шефът на Международния съюз на банките Чарлз Далара изказа убеждение, че в програмата ще вземат участие поне 70%-80% от инвеститорите, които притежават гръцки държавни облигации. За да се вместят във времевата рамка на мандата на днешното временно коалиционно правителство, преговорите трябва да завършат до края на месеца и до края на януари 2012 старите облигации трябва да бъдат заменени с нови, които имат намалената номинална стойност според договорката от 26 октомври.

„Ако PSI (програмата за намаление на дълга) се изпълни на сто процента през 2012 година Гърция ще плати 3,6 милиарда евро по-малко лихви по своите задължения спрямо тази година. Без тази програма задълженията, които трябваше да покрием щяха да са с 5,1 милиарда евро повече”, заяви финансовият министър Евангелос Венизелос на пресконференция след внасянето  на проектобюджет 2012 в парламента. Той подчерта, че крайната цел е гръцкия външен дълг да се намали с около 47% от БВП и заедно със структурните реформи през 2020 година външния дълг на страната да достигне 120% от БВП, а икономиката да произвежда първични бюджетни излишъци.

„Имайте предвид, че в момента външният дълг общо на страните от еврозоната достига около 90% от БВП. Така че, гръцкият външен дълг в рамките на 120% от БВП според подписаните условия и ограничени лихви по него е абсолютно усвоим и ни позволява в логични времеви рамки да възвърнем икономическата си независимост”. Венизелос подчерта, че частните кредитори разбират сериозността на ситуацията, в която се намира еврозоната и са склонни на преговори, така че да не загубят напълно инвестициите си. За държавните застрахователни фондове, финансовият министър настоя, че по-скоро ще спечелят, отколкото да загубят от обмяната на държавните облигации с нови с по-ниска номинална стойност. Той обясни, че книжата, които фондовете притежават в момента нямат никаква стойност на вторичния облигационен пазар и са реално непродаваеми, а новите облигации ще дойдат с гаранциите на Европейския фонд за финансова стабилност и ще имат висок рейтинг, който ще ги направи по-стабилни.

Венизелос обяви, че в края на тази седмица са пристигнали и представителите на надзорната тройка от Европейската комисия, европейската централна банка и Международния валутен фонд. Те ще се срещнат последователно с него, с премиера на коалиционното правителство Лукас Пападимос, а през уикенда ще проведат разговори на четири очи с лидерите на двете най-големи партии в парламента ПАСОК и Нова Демокрация, за да обсъдят политическата обстановка в страната. Надзорниците искат да се убедят, че в Гърция има единство по въпроса за икономическото бъдеще на страната. Тяхната оценка ще е решаваща при отпускането на шестия транш от първата финансова помощ на стойност осем милиарда евро и първият транш от втората финансова помощ, договорена на 26 октомври тази година. Тя е на стойност 80 милиарда евро и гърците ще я получат, ако са приключили с обмяната на държавните облигации (PSI) и са приложили на практика задължения като трудовия резерв в публичната администрация, щатната таблица за заплатите на държавните служители и е приета новата Национална данъчна система, която все още е в пожелателен вид.

"Готови сме да съдействаме на новото правителство веднага, след като получим уверения, че избраната политика има широката политическа подкрепа за мерките в рамките на нова програма за финансиране на страната. Само тогава можем да пристъпи към приключване на петата оценка за развитието на гръцката икономика", заяви представител на Международния валутен фонд за времевата рамка, в която ще бъде изплатен шестия транш от помощта. Международният валутен фонд не настоява, както надзорниците от Европейската комисия за подписи на политическите лидери под официален документ, но организацията няма да отпусне обещаните средства, ако не се убеди, че в Гърция цари консенсус за прилагането на идващите мерки.

Категории: Икономика ОТЕ пазари обмяна на облигации еврозона криза Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus