Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Около 150 българи лежат в гръцките затвори

17 Ноември 2009 / 11:11:29  GRReporter
8816 прочитания

Марина Николова

 

В Гърция 80% от затворниците, които излежават присъдите си са чужденци, а броят на българите в гръцките затвори е около 150 души.

Повечето тях са осъдени за пренос на наркотици, но през последните две години – от 2007 г. рязко се е увеличил и броят на осъдените за трафик на хора, казват достоверни източници. Това става и повод Гърция да приеме Закона за осъждане по бързата процедура, според който трафикантите се осъждат на присъди до 36 месеца излежаване в затвор, до 150 000 евро глоба и отнемане на превозното средство, с което е извършен трафика.

Откакто България влезе в Европейския съюз много често гръцките власти залавят българи, които с колите си превозват емигранти – иракчани, пакистанци, иранци и албанци. Истината е, че през последните години рязко се увеличи броят на емигрантите от Близкия и Далечния изток, които се насочват към Гърция. Те се опитват с всички средства да преминат от Турция към Гърция и още от началото на своето пътуване попадат в мрежите за трафик на хора.

Голям е броят на иракчаните, иранците и пакистанците, които минават през турско-българската граница и се насочват към Пловдив. Оттам трафикантите ги товарят на коли и ги превеждат през граничния пункт между България и Гърция „Капитан Петко войвода”. Впоследствие българите закарват емигрантите до Игуменица и до Патра, които са двете големи гръцки пристанища - порти към страните от западна Европа. Според последни сведения вълните от емигранти, които преди са се отправяли към Германия, Холандия и Белгия, напоследък са се ориентирали към страните на Скандинавския полуостров – Швеция и Норвегия.

От години наред в Гърция се „разтоварват” и мрежите на трафикантите, които превеждат българи с цел трудова и сексуална експлоатация. Трафикантите от български произход водят своите сънродници в Гърция и ги мамят, че ще им намерят работа. Поради бедност или невежество българите се оставят да бъдат излъгани и с надеждата да оправят финансовото си състояние, стават жертви на трафикантите.

Пример за съвременното заробяване и за начините на действие на престъпните групи е случаят на няколко семейства, които тази пролет са били доведени в Гърция с обещанието да им бъде намерена работа. В хотела, където били настанени семействата, трафикантите предлагат на мъжете да изпият по едно питие и предлагат на техните съпруги да се разходят по магазините. Когато жените остават сами, те са отвлечени и впоследствие принудени да проституират. Едната успява да избяга от публичния дом, а друга е била открита в солунската болница АХЕПА, след като е получила диабетична криза. Пак в Солун преди два дни бяха задържани двама българи на 19 и 20 години, които са принуждавали 60-годишен мъж да проси, а вечер са го затваряли в кола, за да не им избяга.

Закопчаните зад решетките с обвинение за продажба на бебета са също нередки случаи. Само тази година имаше вече няколко случая, в които гръцката полиция залови на място хайки от по няколко души.

От гръцкото министерство на правосъдието са предприети стъпки за сътрудничество със съответното министерство в България. За момента осъдените българи в Гърция могат след определен период от време, който са излежали в гръцки затвор, да подадат молба до българското Министерство на правосъдието и да бъдат преместени да доизлежат присъдата си в България.

Освен тежките случаи на трафик за хора, българите често престъпват и гръцките закони за движение по пътищата. Случаите на задържани за шофиране с превишена скорост не са никак малко най-вече в Северна Гърция. Типичен пример за това е как на пътища с ограничения на скоростта от 60 км., полицаите залавят редовно български шофьори, които карат със скорост над 100 км/ч. Наскоро на път с ограничение на скоростта от 60 км/ч е задържан българин, който се движел с 220 км/ч. Освен глобата и останалите санкции, полицаите са в правото си дори да конфискуват превозното средство в случаите, когато шофьорите карат с 40 км/ч над допустимата за конкретния път скорост.

 

 

Категории: Криминална хроникаБългари в Гърциятрафик на хора
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus