Снимка: Reuters
Много е вероятно Гърция да предприеме ново стягане на коланите през 2011 година, заяви комисарят по икономическите въпроси към Европейския съюз Оли Рен, след като стана ясно, че бюджетният дефицит на страната досига поне 16%. Той не изключва възможността ако Европейският статистически институт Eurostat обяви официално преизчисления бюджетен дефицит, средиземноморската страна да трябва да предприеме допълнителни съкращения. Те се налагат, за да се гарантира изпълнението на заложените в Меморандума за финансова помощ цели за намаляване на бюджетния дефицит до 3% от БВП до края на 2013 година.
Оценката за идната 2011 за Гърция на председателя на Eurogroup Жан-Клод Трише бе по-умерена. Той заяви, че всичко зависи от смесицата на политики и мерки, които все още подлежат на дискусия и дали тя ще доведе до намаляване на дефицита до началото на 2014. Той реши да защити сегашното правителство на ПАСОК, като категорично заяви, че каквито промени бъдат установени в размера на държавния дефицит, те не са резултат от нередности или бездействие на сегашното гръцко правителство.
Освен това Оли Рен добави, че най-вероятно Eurostat ще удължи престоя на мисията си в Атина до 15 ноември тази година, за да се даде пълна яснота за финансовото състояние на страната. Всички проучвания на данните ще се изследват и вземат предвид както от гръцкото правителство, така и то представителите на Международния валутен фонд и Европейския съюз, за да се представи в краен вариант бюджета за следващата година. Той се очаква да излезе официално на 18 ноември, когато най-сетне ще стане ясно със сигурност, какво могат да очакват гърците през следващата финансова година.
Преди това обаче гърците ще трябва да подадат вота си за местните органи на управление. И опозиция, и медии, и политически анализатори смятат, че правителството, заедно с Европейската комисия забавят нарочно обявяването на резултатите от проверката на Eurostat. Вторият кръг на изборите за местни органи на властта е на 14 ноември и преди него никой не иска да рискува с обявяването на нови мерки.
За момента гръцкото правителство на ПАСОК залага да събере повече средства, за да намали разликата между приходи и разходи в държавния бюджет чрез повишаването на облагаемите основи по данък сгради, ново увеличаване на средния показател на ДДС и на данъка върху превозните средства. Нов по-висок показател ще има и познатия от миналата година данък лукс, като не се изключва и изравняването на акциза на горивото за отопление с това за транспорт. Данъчната амнистия е още един начин да се акумулират бързо средства, което може и да няма очаквания успех. След като търговците и предприятията в страната се обединиха около идеята, че е по-добре да бъдат подложени на данъчна проверка, отколкото да се ангажират да плащат суми, които може и да са непосилни за тях, амнистията може и да не събере очакваните 1,5 милиарда евро за 2011.
„Няма да въвеждаме нови данъци освен вече предвидените в бюджет 2011, защото пазарът съвсем ще се свие,” обеща главният секретар на дирекция Данъци към Министерството на финансите Димитрис Георгакопулос. Той заяви, че ще се даде повече тежест на затягането на контрола върху сивата икономика и борбата с данъчните измами. Това разбира се е цел, която всяко предишно гръцко правителство си е поставяло в миналото, но за съжаление малко е било постигнато на практика. В момента обществото не вярва, че държавното управление може да се справи с ширещата се корупция и вероятността правителството да набере необходимите средства от залавяне на некоректните платци изглежда доста химерично.
Ако не се прибегне до допълнително увеличение на данъчната тежест, след обявяването на преизчисления дефицит, правителството на Георгиос Папандреу е изправена пред единствената си алтернатива - съкращаване на разходите. В повечето случаи в Гърция, това несъмнено носи със себе си и широко обществено недоволство, подкрепено и от Съюза на гръцките държавни служители, което пък означава нови стачки, протести и бунтове срещу водената политика.