Операция «Белезници» срещу едри длъжници на държавата и лица, укривали данъци, е в разгара си. В рамките на по-малко от един месец Икономическа полиция и Службата за борба с икономическите престъпления са поставили «белезници» на 14 бизнесмени в Атина и Солун, сред които много известни лица от бизнес средите като Георгиос Педзетакис, собственик на най-голямата гръцка компания за производство на пластмасови тръби, Леон Леви, собственик на веригата от центрове за отслабване Bodyline и Николаос Дзиванакис, собственик на веригата фризьорски салони Nicolas Coiffure.
Никой от задържаните не е изпратен в затвора, защото те внасят част от дължимите суми и пристъпват към споразумение. Следващият «удар», който контролните власти подготвят, е срещу онези, които са изтеглили депозитите си от гръцките банки и са ги прехвърлили в чужбина. В данните, които е събрало министерствтото на финансите от банките са включени големи имена.
Според източници, в списъка фигурират имената на известни лекари, адвокати, бизнесмени, банкери, лица, които развиват дейност в медиите, но и хора от политиката. По повод списъка вицепремиерът и финансов министър Евангелос Венизелос заяви: «Мнозина ще останат изненадани, защото става дума за лица, които „размахват пръст“, но на практика не подкрепят гръцката банкова система, тъй като са изтеглили парите си от нея и по този начин са намалили нейната ликвидност».
Тези, които са прехвърлили в чужбина депозитите си, могат да ги докажат с доходите си и плащат редовно данъците върху лихвите на влоговете си, няма да имат никакъв проблем. Въз основа на принципа за свободно движение на капиталите могат да вложат парите си във всяка една банка в чужбина, стига да продължат да плащат данъците върху лихвите, които получават. Според оценки, капиталите на гръцки граждани, намиращи се в банки в чужбина надхвърлят общо 200 млрд. евро.
Проблеми с данъчните власти ще имат тези, които не могат да докажат чрез доходите си парите, които са депозирали в банки в чужбина. Тези данъкоплатци са заплашени със запор на депозитите им, тъй като министерството на финансите в стремежа си да събере дължимите данъци смята да приложи разпоредбите на закона за пране на пари. Висши служители в министерството говорят за предстоящи арести по бързата процедура и преследване на бизнесмени и физически лица, които доказано са извършили данъчни престъпления.
Депозити с недоказан произход
Според информации, Службата за борба с икономическите престъпления е предприела първите арести на данъкоплатци, които имат големи депозити, чийто произход обаче не могат да докажат. Според действащото законодателство, бързата процедура се задейства в случаите, когато бъде констатирано невнасяне на данък общ доход в размер над 150.000 евро.
Службата за борба с икономическите престъпления разполага със списък с 1.000 данъкоплатци, които имат банкови сметки със стотици хиляди евро. Доста от тези 1.000 лица бяха приканени от контролните органи на финансовото министерство да платят съответните данъци. Отбелязва се, че на тези, които не могат да докажат произхода на парите в сметките си, ще бъде наложен данък въз основа на данъчната скала за данък общ доход, и с данъчна ставка достигаща до 45%.
«Целият механизъм е задействан напълно и в близко бъдеще ще станете свидетели на невиждани неща и ситуации», казва многозначително висш служител от министерството на финансите.
Сега идват доброволно
Работещи в Службата за борба с икономическите престъпления отбелязват, че операция «Белезниците» е започнала да създава един климат на данъчна дисциплина, като подчертават, че не са малко случаите, в които бизнесмени и търговци идват доброволно в данъчните служби, за да платят просрочените си данъчни задължения, а други стигат до споразумение с властите за изплащане на глобите, наложени им за укриване на данъци.
Безмилостните преследвачи на укриващите данъци
Данъчни терористи
Бившият зам.-прокурор Йоанис Диотис бе повикан преди няколко месеца да поеме в ръцете си юздите на Службата за борба с икономическите престъпления. Преследвачът на тероризма в Гърция бе възстановен от резерва, защото всички знаят, че ще направи всичко възможно да докара до успешен край новата си мисия: преследването на един друг вид тероризъм, този на икономическите престъпления. Борбата с укриването на данъци и с особено тежките икономически нарушения, като прането на мръсни пари, измамите, нелегалните финансови сделки, измамите в ущърб на държавата, всички тези проблеми са от компетенцията на Службата за борба с икономическите престъпления, която си сътрудничи с икономическата полиция и икономическата прокуратура.
Йоанис Диотис стана известен с неутрализирането на терористичната организация „17-ти ноември“, но и от случаите, които ръководи, като например срещу групировката „ЕЛА“ (Революционна народна борба), и разследването на смъртта на Костас Цаликидис на 9 март 2005 г., свързана със скандала с подслушванията на телефони. През лятото на 2002 г., заедно с Михалис Хрисохоидис и Фотис Насиакос пожъна плодовете на своите усилия, като арестува членовете на терористичната групировка „17-ти ноември“.
Икономическа полиция