Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Оптимистичният оздравителен план на Георгиос Папаконстантину

15 Април 2011 / 18:04:10  Виктория Миндова
2191 прочитания

Приватизация на 17% от гръцката НЕК, част от компанията за управление на природния газ, както и разпродаването на малка част от поредица държавни предприятия обяви правителството. Всичко това и много други общи идеи да записани в средносрочния план на гръцкия финансов министър Георгиос Папаконстантину. След общите приказки на министър-председателя Георгиос Папандреу по-рано през деня, министърът на финансите изпрати журналистите плана за оздравяване на местената икономика във формата,  в която бе представен пред гръцките министри на заседанието на министерски съвет в края на тази седмица.  

За съжаление този план очерта само основните характеристики на оздравителната програма много, от които вече месеци са известни на широката общественост, но малко е направено за осъществяването им. Средносрочната програма включва от една страна списък с компаниите, които ще бъдат приватизирани и от друга процентното намалените разходите в бюджета, така че до 2015 дефицитът да стане 1% от БВП.

Освен частичното разпродаване на дела в електрическата компания, правителството трябва да намали дела си в националната телефонна компания ОТЕ и да продаде остатъка от собствеността си в държавната лотарийна компания ОПАП, който в момента е 34%. Държавата ще намали поетапно присъствието си и в националното летище „Елевтерос Венизелос”, в което днес им около 50 на сто. В същото време през 2012 ще е готово и ново акционерно дружество, което ще включва активите на 29 летища от периферията на страната, които също трябва да преминат в частни ръце. За оползотворяването на пристанищата на страната, Папаконстантину планира пускането в действие на публично-частните партньорства. Чрез тях се надява да привлече частни инвестиции, с които да се вдъхне живот на отдалечените пристанищни инфраструктури, да се стимулира туризма и регионалното икономическо развитие.

Дълбоко закъсалата железопътна компания ОСЕ, която товари бюджета с един милиарда евро дефицит също влиза в списъка на финансовия министър с компаниите, които имат нужда от оздравяване. Независимо от това не са описани конкретните мерки. Обещанията в плана са за приватизация на част от линиите и недвижимите имоти на железопътното дружество. Държавната минна компания ЛАРКО, която също е в тежко състояние, за разлика от частните и конкурентни, ще бъде напълно приватизирана. Всички се надяват ползите от тази транзакция да са двойни – от една страна правителството да събере някой лев, за да покрие увеличаващия се външен дълг, а от друга да се подобри значително състоянието на дружеството, така че то да стане отново конкурентно и печелившо. Дружествата за управление на обществените води също ще търсят частни инвестиции, но Папаконстантину не уточнява какво предлага държавата в замяна.

Модернизацията на телекомуникационните мрежи чрез сътрудничеството на държавния и частния сектор пак влиза на дневен ред. Предстои изграждането на съвременна инфраструктура на оптични влакна, както и развитието и разпространението на честотния диапазон, включително и цифрово излъчване, чрез отдаването на концесии на частния сектор. До края на 2011 следва разширяване на разрешенията за мобилните оператори. До година ще се търси и нов стопанин на част от Гръцките държавни пощи, който да модернизира пощенските услуги. На пазара на хазартните игри, освен продажбата на публичното участие в гръцкото тото ОПАП, следват и разпродажби на държавните дялове в деветте казина на Гърция. Неотложна се оказва и реформата на законовата рамка, в която трябва да действат игрите на късмета в страната. Поради остри нарушения в пазара на хазартните игри, Гърция плаща в последните поне пет години по един милион евро на месец наказателна такса. До края на годината трябва да се гласува закон, който да отговаря на изискванията на съюза, за да се спестят 12-те милиарда евро на година разходи за глоби.

Прехвалената прехвалените държавни недвижими имоти също трябва да донесат значителни приходи в хазната. Надеждите на финансист номер едно на Гърция Георгиос Папаконстантину е, че до края на 2015 държавата ще събере между 25-35 милиарда евро от застоялата си недвижима собственост. До края на април тази година трябва да приключи търга за оценителните фирми, които ще се заемат с описването на състоянието на недвижимите имоти и след това ще им дадат пазарна оценка. През юни 2011 ще е готов първият пакет от публичната собственост, който ще се пусне на пазара, а през декември вторият. На още два транша ще се пуснат и останалите недвижими имоти, съответно в средата и края на 2012. Първоначалната оценка на финансовото министерство е, че от всички тези действия Гърция може да събере между 10-15 милиарда евро до началото на 2013 и общо 50 милиарда евро до 2015. Правителството се надява, че с продажбата на дяловете си в публичните дружества и новите концесии в инфраструктурни проекти ще донесат 10-15 милиарда евро за период от пет години.

Министърът на финансите Георгиос Папаконстантину спусна на министрите от кабинета общата рамка на средносрочната програма за оздравяване. В нея са описани конкретните институции, които ще участват в намаляването на дефицита и структурните промени, които трябва да се проведат заедно с тях. Общо мерките трябва да спестят на публичния сектор около 26 милиарда евро, който са жизненоважни за зануляването на бюджетния дефицит и подобряването на държавната система.

Категории: ИкономикаПазари криза Уикиликс оздравителна програма Гърция Георгиос Папаконстантину
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus