Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Осем основни правила за успешна работа в екип

07 Август 2011 / 11:08:30  Иван Петков
11126 прочитания

Екипната работа е сложна, динамична, често изисква сътрудничество на различни по професия и манталитет хора. Един екип, съставен от прекрасни професионалисти може много лесно да се провали, ако няма подходяща атмосфера на свобода и творчество, комуникация между отделните хора и още няколко неща от основна важност, които ще се опитам да събера в 8 кратки и ясни точки. Разбира се, това не може да се изчерпи цялата тема, но те биха били едно добро начало, най-малкото да проверите по тях, доколко атмосферата в екипа, в който работите се доближава към най-добрата.

 

1. Общувайте!

 Може да изглежда очевидно и всъщност да си мислите, че точно това е целта на всеки екип, но нека разгледаме малко по-детайлно процесът на общуване. На първо място, вижте в каква степен комуникацията ви минава само и единствено електронно. Ако основната част от нея се състои само от мейли, мемо-та, заповеди и прочие, то нещата не са добре. На второ място, подобрете личната си комуникация с вашите колеги. Ценете личното общуване, защото то внася доверие между хората.

 Контрапункт: Не разбирайте общуването като форма на офисна клюка и интрига - това е другата крайност, която също влияе лошо на взаимоотношенията между колегите.

 2. Разпределение на задачите

 Правилното разпределение на задачите е от огромно значение. Ако един човек върши това, което му харесва и е добър в него, то резултатите му и мотивацията му ще са много добри. И обратно, ако получава предимно задачи, които не са му интересни, много скоро мотивацията му ще спадне, а творческата му нагласа му съвсем ще изчезне.

Контрапункт: Има такъв тип задачи, които са необходими, но рядко хората ги харесват. Те са предимно административен тип, свързани с отчетност, попълване на графици и планове. Това не означава, че не трябва да се правят, щом не ни харесват, защото без тях не може и са от голяма важност за функционирането на всяка компания.

 3. Усещане за полезност и чувство на удовлетвореност

Всеки човек иска да знае, че работата му е полезна, което му носи чувство на удовлетвореност. Именно поради това, когато някой се справи добре е добре да бъде отбелязано, било то във формална форма или просто в неформален разговор.

Контрапункт: Както и всяко друго нещо, когато похвалата бъде използвана твърде често тя губи своята ценност и мотивираща сила.

4. Подкрепа и помощ

Когато някой има проблем, няма по-добро засвидетелстване на колегиалност от подкрепата и оказването на помощ. Всеки е изпадал и ще изпада в моменти, в които има нужда на помощ и е лесно да я получи, ако я е дал на колегите си преди това.

 Контрапункт: Подкрепа и помощ са си точно подкрепа и помощ, а не някой друг да върши работата ни вместо нас. Ако някой се възползва твърде често от помощта на своите колеги, скоро няма да получава такава и ще бъде изолиран от екипа.

 5. Свобода и творчество

 Всеки човек има добри идеи и може да допринесе с тях към общата работа. Хората изказват своите идеи, когато те бъдат вземани под внимание и когато се чувстват спокойни и свободни да ги изразяват. Въображението се проявява, когато му се даде пространство, за да се разгърне.

 Контрапункт: Свободата не значи свободия, а творческата нагласа - оправдание да не вършим непосредствените си задачи. Всеки човек с идеи трябва да може и да знае как те да бъдат реализирани, в противен случай те не вършат работа, само защото звучат добре.

 6. Влез в обувките на другия

 Разрушавайте традиционните рамки на общуване в екипа. Пример за това е когато някой е блокирал и не може да се сети как да разреши определен проблем или пък не му идват свежи и нетрадиционни идеи. Отидете при някой колега, който има различна от вашата професия и го попитайте какво мисли по въпроса. Ще се изненадате колко добри идеи могат да ви дадат хора, които не са обременени и дори си нямат понятие от правилата и отъпканите пътеки във вашата професия. По този начин вашият колега ще се зарадва, че ви е помогнал, но и ще разбере малко повече за естеството на вашата работа.

 Контрапункт: Разбира се, това не означава постоянно да се месите в работата на своите колеги. Ползвайте този метод пестеливо, за да има ефект от него. Проявете въображение и открийте други начини на прилагане на принципа с влизане в чуждите обувки.

 7. Довеждайте всяка работа до край

 Свежите и нестандартни идеи са хубаво нещо, но само ако бъдат реализирани докрай. Захващайте се с тях веднага щом решите, че биха били печеливши. Да се трупат добри идеи, които да бъдат оставяни за неопределено бъдеще време, това не е много разумно. Със сигурност конкуренцията не спи и някой може да ви изпревари, само защото не сте имали мотивацията и волята да реализирате добрата си идея

 Контрапункт: Не се хвърляйте на прекалено много фронтове. Ако имате много идеи, степенувайте ги по потенциал, ресурс за тяхната реализация, като най-важен е времето и по тяхната възвращаемост. Друг модел е да използвате партньори, за да реализирате някой проект, но това също е специфично.

 8. Забавлявайте се!

  Ако работата не ви носи забавление и радост, тогава нещо не е наред. Доброто настроение в един екип е от голяма важност. Обърнете внимание на всичко, което може да подобри настроението и атмосферата в екипа - работно място и обстановка в офиса, осветление, удобства, тиймбилдиг и въобще всичко, което може да подобри атмосферата в екипа.

Категории: Правила работа в епип екипна работа teamwork
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus