Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Осемте точки в прясната пенсионно-осигурителна реформа

16 Март 2010 / 11:03:37  GRReporter
2672 прочитания

Целта е до 2015 г. да се увеличи с две години пенсионната възраст, която сега е 61,3 години, обяви министъра на заетостта Андреас Ловердос. Днес приключва социалния диалог за реформата в пенсионно-осигурителната система с последното заседание на Комисията от експерти, които ще предложат промените.

Сред тях е и поставяне на горна граница на пенсиите от 2 800 евро месечно, което е гласувано от парламента преди време, но не се прилага. Това има като последствие много пенсионери, които са работили на постове в държавни учреждения като съдии или пък в банки, да получават много по-високи от 2 800 евро пенсии.

Решението на правителството да промени начина на изчисление на пенсиите и да увеличи възрастта за пенсиониране, беше предизвестено и в доклада за хода на Програмата за стабилност и развитие, която изпрати на Европейската Комисия, съобщава вестник Та неа. Осемте основни промени, към които ще прибегне правителството са следните:

1) Промяна на начина на излчисление на пенсиите като до 2018 г. ще има една основна пенсия за всички от 360 евро и една аналогична, която ще си я извоюва всеки един работещ с годините на стаж.

2) От 2018 г. максималната пенсия а всички ще е 2 800 евро. В момента има пенсионно-осигурителни каси, които изплащат пенсии в размер от 4500-5000 евро.

3) От 2013 г. ще започне постепенното изравняване на възрастовите граници между мъжете и жените за пенсиониране в държавната сфера. Това не важи за жените, които вече са си осигурили правата за пенсиониране.

4) Увеличение на възрастта за пенсиониране от 2013 г. в частната сфера, държавните компании и банките

5) Демотивация а преждевременно пенсиониране с налагането на наказания в държавния и в частния сектор в размер от 6% намаление годишно на пенсията, което може да достигне до 30% намаление на пенсията в случай на пенсиониране пет години преди предвидената от закона възраст.

6) Предвижда се съставянето на комисия, която да реши общ списък за тежките и нездравословни професии в държавния и частния сектор. На работещите в частния сектор в професии, които бъдат извадени от списъка, ще им се увеличи пенсионната възраст между 5 и 7 години.

7) Ограниченията, които важаха от 1999 г. а работещите пенсионери в частния сектор се въвеждат и за работещите пенсионери в държавния сектор – т.е. може да им се забави внасянето на пенсията или да им се намали пенсията.

8) Обединение на 13 пенсионно-осигурителни каси в три от 2018 г. заедно с хомогенизирането на условията за пенсиониране, което ще се въведе с прилагането на новата система.

Представители на министерство на заетостта днес ще присъстват и на представянето на новата система за електронно издаване на рецепти, която е свързана с пенсионно-осигурителната каса ИКА и от 1 март се прилага на пилотен проект в Лариса и Ламия.

 

Категории: ОбществоПолитикапенсионно осигурителна реформа
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus