Снимка: newstime.gr
Националната банка на Гърция създава самостоятелен холдинг, който ще управлява дъщерните й компании на Балканите с изключение на собствеността й в Finansbank в Турция. Целта е да се направят гръцките дъщерни банки в региона по-самостоятелни от местната финансова система, която се задушава от дълговата криза на страната.
Главният изпълнителен директор на Националната банка на Гърция Апостолос Тамбакакис обяви, че автономното управление на балканските клонове се налага, за да се гарантира предпазването на присъствието на финансовата институция в страните в региона. В целите на дружеството остава и откриването на нови перспективи за бизнес възможности на Балканите, докато Гърция се бори със собствените си финансови неволи. Тамбакакис добави, че тази инициатива ще позволи на трансграничното взаимодействие между банките в региона, което ще улесни и независимият достъп до финансиране.
Централата на новия холдинг ще бъде базирана в една от съседните на Гърция страни, която не изпитва макроикономическите вълнения на средиземноморците. Новосформираното дружество първоначално ще е 100% собственост на Националната банка на Гърция, но ще има възможност да се включи в една от балканските фондови борси и да предостави около 30% например от капитала й на заинтересувани инвеститори. Това се очаква да отвори нови възможности за алтернативно междубанково финансиране, което да захрани местните банки. С други думи, целта е да се наберат свежи средства от междубанковия пазар в Нова Европа чрез повишаване на нивата на ликвидност за самостоятелно финансиране, извън каналите на Европейската централна банка.
Националната банка на Гърция има силно присъствие в Югоизточна Европа. Има работеща мрежа от 600 представителства с над 8000 служители, а общата сума на активите й в България, Румъния, Сърбия, Македония и Албания достигат девет милиарда евро. Примерът на Националната банка на Гърция се очаква да последват и други гръцки финансови институции, като Алфа Юробанк.
Явно въжето около шията на гръцките банкери се затяга сериозно, защото премиерът Георгиос Папандреу свика на извънредна среща финансовия министър Евангелос Венизелос и правителствения съветник по финансовите въпроси Лукас Пападимос. Тримата политици ще се срещнат и с шефовете на най-големите банки в Гърция. Темета на тяхната среща се държи в необичайна тайнственост, но според източници на GRReporter държавните управници ще искат да се запознаят с плановете на банкерите за прекрояване на гръцкия финансов пазар. Президентът на Alpha Bank Янис Костопулос също посети президента на републиката Карлос Папуляс, но не разкри пред журналистите каква е целта на тяхната среща.
Задълбочаването на гръцката дългова криза започна да дава сериозно отражение и на западноевропейската банкова система. Първа жертва могат да паднат френските банки, които притежават пакет от обезценените гръцки държавни облигации. Акциите на френската BNP Paribas спаднаха с 12% само за едно денонощие, което според Wall Street Journal е довело до сериозни проблеми с възможността й за набиране на средства в долари. Банката побърза да отрече тези твърдения, като подчерта, че краткосрочното й финансиране в долари достига 60 милиарда долара, като 36 милиарда от тях идват от американски фондове.
Акциите на Societe Generale също изгубиха позиции и във вторник паднаха с 3,2%. Credit Agricole е друга финансова институция, която усеща натиска на международните пазари и загуби 1,2% от стойността на акциите през изминалия ден. Като цяло френската банкова система изпитва сериозни проблеми, след като от началото на годината е загубила около 50% от финансовата си сила, според данните изнесени в гръцките издания.
Изпълнителният директор на Eurobank EFG Николас Карамузос подчерта, че евентуалният изход на Гърция от зоната на еврото би бил катастрофален за страната, но и за съюза. „Не трябва да се опитваме постоянно да изпитваме търпението и толерантността на международните пазари и европейските ни партньори, които по всичко личи, че започва да се изчерпва”. Той подчерта, че в момента Гърция изживява апотеоза на икономическата криза и липсата на ликвидност е сериозен проблем за всички структури на гръцкото общество.