Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Оздравяването на Гърция ще отнеме около 15 години според съветник на Папандреу

29 Ноември 2010 / 21:11:08  Виктория Миндова
5897 прочитания

Пълното оздравяване на Гърция ще отнеме около 15 години, пътят е дълъг и най-тежкото тепърва предстои. Това заяви съветникът на министър-председателя Георгиос Папандреу Томасо Падоа-Скиопа, който е бивш министър на финансите на Италия и говори на конференция с тема „Връщането на доверието в Гърция”, организирана от Гръцко-американската търговска камара. Икономистът представи част от предимствата и рисковете, които Гърция поема с извършването на финансовата консолидация. Скиопа отбеляза, че промените направени до момента са били трудни, но и задължителни. Независимо от това връщането на доверието в страната не е въпрос на месеци, а на години.

Предимство се оказва възможността, която бе дадена на Гърция да удължи периода за изплащане на заема по финансовата помощ към Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия. Гърция се възползва индиректно от развитието и подобряването на системата за финансова помощ в еврозоната, след като Ирландия бе включена в подобна програма с по-добри условия. Друго предимство, което косвено помага на Гърция в трудния процес на финансова консолидация е разбирането, до което силните страни в еврозоната са достигнали, че кризата за всяка страна от Европа е индивидуална, но ударът се нанася върху Европейския съюз като цяло.

Някои от рисковете, които съпътстват програмата за оздравяване на местната икономика са свързани с чувството на драма, което съпътства промените и на обществено несъгласие с голяма част от реформите. Това води и до риска от забавяне на планираните промени, което може да се отрази отрицателно на страната. Процесът на възвръщане на доверието в гръцката икономика е пряко свързан и с прилагането на заложените в Меморандума за финансова помощ мерки, стриктното изпълнение, на които много често е се поставя под въпрос. Томасо Скиопа даде за пример предстоящата реформа в държавната администрация и реорганизирането на губещите публични предприятия, които са на дневен ред за 2011 година. Задействането на оздравителните мерки в тези сектори са закъснели, а промените при тях трябва да бъдат решаващи, така че имат реален позитивен резултат в дългосрочен план.

„Най-голямото предизвикателство е свързано с прилагането на самите реформи. Изключително трудно е да се сменят навиците на администрацията в една страна”, заяви икономистът като се позова не само на наблюденията му в Гърция, но на опита му в реформирането на италианската държавна администрация. Друг проблем, допълни той, е и липсата на търпение на външната среда, както Скиопа определи международните пазари.

По този въпрос членът на мисията на Европейската комисия в Атина Питър Вайс каза, че прозорецът на възможностите на международните пазари е тесен и бързо може да се затвори. Затова той призова държавниците да не се двоумят и да приложат с решителност необходимите финансови и структурни реформи. Либерализирането на пазара на труда и на енергетиката, премахването на ограниченията в заплащането в частния сектор, съкращаването на държавната администрация, публичните предприятия и техните разходи са голяма част от мерките, които са задължителни за оздравяване на местната икономика. Представителят на Европейската комисия подчерта, че тези реформи са ключови за успеха на икономическото преструктуриране в страната. „Ние силно вярваме, че решителните промени ще имат много силен ефект върху икономическия ръст на страната.”

В заключението си Питър Вайс припомни още веднъж, че Меморандумът за финансова помощ и придружаващата го програма за фискална и структурна консолидация се прилага, за да може Гърция да възвърне доверието на международните пазари. Той обаче не пропусна да отбележи, че същата програма ще помогне на самите гърци да възвърнат загубеното си доверие в местните институции. Коректното прилагане на реформите ще даде основите, но за изграждането на нов имидж на държавните институции правителството трябва да положи допълнителни усилия, отвъд задълженията вписани в Меморандума.

Всеобщо е мнението, че заедно със строгите икономически мерки, наложени от фискалната консолидация Гърция трябва да обърне внимание и на мерките за икономическо развитие. Томасо Падоа-Скиопа заяви, че икономическият ръст не е лесен и не може да бъде поръчан. Той е резултат от самочувствие, инициативи и предприемачество, които трябва да се развият в подходяща конкурентна среда. Няма съмнение, че икономическият възход ще дойде от обществото и частния сектор, но все още предстоят реформи, които трябва да оздравят основата на гръцката икономика. „Затова е толкова важност да се покаже постоянство в прилагането на програмата,” настоя Томасо Падоа-Скиопа.

Министърът на финансите Георгиос Папаконстантину заяви, че икономическият ръст зависи пряко от инвестициите, от откриването на нови източници на финансиране и най-вече възвръщане към световните пазари. „За да се отворят тези пазари за нас, те трябва да повярват отново в страната ни. Това ще стане когато Гърция сложи в ред финансите си”, заяви Папаконстантину. „Без фискална консолидация, дори насилствена фискална консолидация, подобна на тази която прилагаме, положителен икономически ръст няма да има.” Финансовият министър подчерта, че опитите да се намали бюджетния дефицит и удължаването на срока за изплащане на заема по финансовата помощ от Меморандума са мерки в посока на връщане на положителния икономически растеж.

Категории: ИкономикаПазари криза Виктория Миндова Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus