Снимка: independent.co.uk
Папандреу трябва да се увери, че на покрива на президентската резиденция го чака хеликоптер, който да го спаси от разгневените протестиращи – както аржентинския президент Фернандо де ла Руа през декември 2001, предвещава съдбата на гръцкия премиер CNN. В анализа на гръцката драма се прави сравнение с аржентинската криза от преди 10 години, като приликите между икономическото състояние на двете страни не са малко.
И в двата случая става въпрос за драстично повишаване на лихвите по външното кредитиране, което е придружено от сериозен срив в конкурентността. Както Аржентина, така и Гърция продължават да внасят, отколкото да изнасят, отрицателният търговски баланс расте и външният дълг се раздува до некотролируеми нива. За известно време външното кредитиране е поддържало нивото на живот, но след разголване на проблемите идва време за мерки. Вместо радикални структурни реформи, които ще намалят бързо разходната част на бюджета и започват да се прилагат драстични данъчни повишения, въпреки че и двете страни имат минимални възможности за увеличение на данъчната тежест.
Всичко това води до постоянни и все по-насилствени обществени протести, които за две години и един месец направиха правителството на ПАСОК не само не популярно, а направо нежелано от гръцкия народ.
„Гръцкият министър-председател Папандреу е изправен пред вот на доверие на ръба на острието”, казва заглавната страница на електронното издание на BBC. Британците уточняват, че решенията за референдум са внесли смут и шок между евролидерите и дори правителството да получи вот на доверие, съдбата на Гърция остава неизвестна.
Вече никой не се наема да предвиди, какъв ще е следващият ход на потомствения премиер Папандреу. Washington Post отбелязва, че опозиционната Нова Демокрация с лидер Андонис Самарас е поискала извънредни избори до края на годината. На това предложение Папандреу е отказал да се съгласи и днес се очаква решаващия вот на доверие. Изданието подчертава, че „Както и да се развие ситуацията, изглежда малко вероятно участието на Гърция в спасителния план да остане неизяснено за повече от месец”. Или с други думи, европейците няма да чакат безкрайно Гърция да лута, за да й дадат договорената в края на миналия месец финансова помощ.
Spiegel излезе със заглавие „Бяло знаме от Атина”, като коментар на оттегленото предложение за референдум. В изданието се отбелязва, че това решение на Папандреу е резултат от политическия натиск на Европа и заявява „Наблюдатели сме на неповторима политическа постановка”.
Reuters се съсредоточава върху оживлението на пазарите, след като гръцкият министър-председател оттегли решението си за референдум. Те описват вота на доверие като „увисване над пропаст”. Изданието се позовава на правителствени източници, според които дори вота да доверие да мине, това управление брои дните си до края, защото Папандреу се е съгласил да се оттегли след като започнат преговори за коалиционно правителство.
Никакви надежди, обаче не може да се хранят от заглавието на Indepedent, което тръби: „Евро хаос: Британия се подготвя за най-лошото”, а в текста се обяснява, че Обединеното кралство планира действия в случай на евентуален колапс на цялата еврозона. „Финансовото бъдеще на Гърция остава абсолютно несигурно, след невероятния ден на слухове и обръщания в края, на който министър-председателят Георгиос Папандреу най-накрая се отказа от плана си за референдум призова за национално единство”.
Понеже света вече знае, че всички решения в Гърция са предпоследни, моментното затишие е пред бурия. Всички очакват развитията от вота на доверие и каква маневра ще направи политическата опозиция, за да свали Папандреу от власт и да осигури финансовата помощ за страната.