Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

live Падането на Папандреу: Премиерът остава, докато си отиде

05 Ноември 2011 / 09:11:08  GRReporter
1827 прочитания

Намерението си да започне преговори за сформиране на коалиционно правителство обяви късно снощи в парламента гръцкият премиер Георгиос Папандреу. Въпреки това, от речта му преди вота на доверие не стана съвсем ясно дали е напълно готов да се оттегли от премиерския пост.

Той ще посети гръцкия президент Каролос Папуляс и ще поиска да започнат преговори за съставяне на коалиционно правителство. Андонис Самарас отказа категорично партията му да участва, понеже Георгиос Папандреу е отхвърлил изцяло предложението на Нова демокрация. Лидерите на двете леви партии – Комунистическата и коалицията СИРИЗА също изясниха, че за тях единственият изход от създалата се ситуация е провеждането на предсрочни избори. В този случай единствените, които евентуално биха партнирали на ПАСОК са крайнодесните от ЛАОС, Демократичната левица и Демократичният алианс на Дора Бакояни.

Преподаватели по конституционно право обаче твърдят, че според върховния закон в страната президентът има пълномощията да започне преговори за сформиране на коалиционно правителство, само ако никоя от партиите няма парламентарно мнозинство. Тъй като ПАСОК има такова, единственият правилен според конституцията сценарий е: Георгиос Папандреу да подаде оставка, а за премиер да бъде предложен някой от действащите депутати, чиято кандидатура след това да бъде одобрена при гласуване от парламентарната група на партията, която има парламентарно мнозинство. „Министрите могат да бъдат и лица извън парламента, но премиерът задължително трябва да бъде депутат”, подчертават те. След гласуването и определянето на екипа, правителството трябва да получи вот на доверие от парламента в рамките на 15 дни.

Коментатори сочат, че това допълнително усложнява нещата, понеже Гърция няма никакво време за всички тези заложени в конституцията процедури. Натискът към страната расте, понеже от Европа не се шегуват и вече работят върху варианта, по който евентуално ще изведат Гърция от еврозоната и Европейския съюз, ако гръцките политици не успеят да се справят със ситуацията по адекватен начин.

Барозо, Ван Ромпой, Меркел и Саркози призовават за незабавно сформиране на правителство на националното единство и Гърция да докаже, че може да преговаря с останалите 16 членове на еврозоната по достоен начин. Германци, французи и другите, които плащат гръцките сметки настояват за такова правителство, за да бъдат сигурни, че заемите от 2010 насам ще се изплатят, решенията на еврозоната ще се ратифицират и опасността за системата ще бъде преустановена.

Всички данни сочат, че в момента Гърция е една реална заплаха за еврото и развитието на основните страни от еврозоната. Представителите на Европейската комисия и немското правителство сочат два изхода:

Добрият сценарий твърди, че Гърция ще приложи реформите и в дух на национално единство ще изпълни икономическата програма, която бе създадена за нея и един ден ще се върне по пътя на развитието.

Според лошия сценарий европейците нямат друг изход, освен да насочат капиталите си към ограничаването на последствията от бума, който ще предизвика първото в историята на Европейския съюз оттегляне на страна от членство в него и в еврозоната.

Двата сценария имат еднаква стойност. Всичко е въпрос на политически избор, казват източници от Европейската комисия. Време за бавене няма, съобщава кореспондентът на real.gr в Брюксел. Срокът от една седмица е вече прекален толеранс, който кредиторите дават на Гърция, за да реши въпроса около политическите промени. Но също така посочват, че не е възможно да се сформира правителство на националното единство, без участието на основната опозиционна партия.

„Членове на правителството се бяха позовали на Нова демокрация и Андонис Самарас като на част от системата, която контролира държавата. Те казаха, че реформите не се проведоха, поради лисата на съгласие от тяхна страна. Ние поискахме съгласие от ПАСОК и Нова демокрация. Ако опозицията не участва в правителството на националното единство, програмата няма да може да бъде приложена. Това изглежда като подигравка към нас”, заявил за медията преставител на Европейската комисия.

Категории: Политика коалиционно правителство правителство на националното единство еврозона Брюксел
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus