Лидерът на дясната Нова Демокрация Андонис Самарас иска смяна на управлението в четири ключови министерства в новия коалиционен кабинет, съобщават гръцките медии. Министерствата на защита на гражданите, на вътрешното управление и регионалното развитие, на правосъдието ще имат нови управници, след като Папандреу прие да си подаде оставката от премиерския пост и да свика временно коалиционно правителство.
Четвъртата позиция, за която десният лидер иска да направи рокада е поста на правителствения говорител, който ще представя новата правителствена група. Тя ще подсигури финансовата помощ за Гърция за следващите четири години и през февруари следващата година ще свика предсрочни парламентарни избори, за да може страната да достигне политическа стабилност нужна за дългосрочната оздравителна програма.
След политическата лудост, както нарича развитията от последните дни в Гърция австрийската преса идва време за истинската работа на гръцкото правителство, което сериозно изостана с изпълнение на задълженията си около финансовата помощ от Европа и Международния валутен фонд. На последното съвещание на социалистическия министерски съвет през излезе със седем задачи, които трябва да бъдат изпълнени, за да може Гърция да продължи да приема международната финансова подкрепа. Изплащането на шестия транш от осем милиарда евро до 15 декември е първата задача, която трябва да се реши незабавно и затова днес финансовият министър Евангелос Венизелос заминава за Брюксел за съвещанието на Юрогруп.
Междувременно, новите управници трябва много бързо да направят добро впечатление на Европа и Международния валутен фонд, които в последните дни загубиха почти всякакво доверие в способностите на Гърция да се справя адекватно с важни външно и вътрешно политически въпроси. Те трябва да влязат в незабавни преговори Европейския фонд за финансова стабилност, за да се договорят условията и времевата рамка, в която ще започне новата помощна програма и в същото време да убедят Международния валутен фонд да подаде едно рамо в новия Меморандум.
Около тези процеси ще се съживи и темета, която бе забравена в последния месец свързана с държавните гаранции, които Финландия изисква от Гърция, за да се включи в програмата за финансова помощ. След като се установи новото правителство ще започнат незабавни преговори и консултации за актуализиране на целите по Меморандума и изпълнението на бюджета за 2011. Проектобюджета за 2012 трябва е внесен за първо четене в парламента до 20 ноември и да е гласуван до 31 декември тази година.
За да се случи всичко това обаче, програмата за втората средносрочна финансова помощ, трябва да се приеме на гласуването в парламента с три пети от гласовете на народните представители, което е около 180 гласа. Основните характеристики на програмата включват нови 130 милиарда евро (100 милиарда за икономиката и 30 милиарда евро за рекапитализиране на банките при нужда) финансова помощ и 50% намаляване на номиналната стойност на гръцките държавни облигации, което ще намали гръцкия външен дълг с около 100 милиарда евро. Фондът за спасение на банките със свежите европейски средства трябва да се образува и да е готов за действие от началото на януари следващата година.
До края на февруари 2012 Гърция трябва да получи първият транш от новата финансова помощ, който се изчислява на 20 милиарда евро. Сумата е значително по-голяма от досега получените, защото по това време средиземноморската страна идва падежа на един голям облигационен пакет на стойност 14,4 милиарда евро.