Като “тежък” определи климaтa в Брюксел гръцкият министър на финансите Георгос Папаконстантину след завръщането си от съвета на министрите в еврозоната. На пресконференция той подчерта, че Гърция трябва да възвърне доверието на Европа като предприеме незабавни действия за намаляване на държавния дефицит и въведе ефективна програма за икономически възход в най–кратки срокове. Реформите ще започнат още в началото на 2010 година, а целта им е в следващия четиригодишен период да се достигне до възвръщане на нормалния икономически ритъм на страната.
Пред EUROGROUP и ECOFIN Папаконстантину изложил на кратко положението, което правителствто е заварило с встъпването на власт. Министърът каза, че Гърция се намира в “най – лошата възможна икономическа ситуация от много време насам”. За 2009 година чуждестранните инвестиции са намалели с 20% , 15% е намалението на приходите от туризъм. Държавият дефицит е достигланл 12,5% от БВП, спрямо официално представения 6% от БВП в последния доклад на предишното управление.
По отношение на гръцката статистика еврокомисарите са изказали дълбоки съмнения за достоверността на публикуваните данни от предишни доклади. В резултат на това министър Папаконстантину обяви, че ще внесе предложение в народното събрание за отделянето на Националния статистически институт от Министерството на финансите, така че да може да функционира правилно и да отразява коректно икономическото състояние на страната. Това е стъпка към възвръщането на благодежността и доверието на Гърция в очите на европейските й партньори.
Основните мерки на новото правителство включват програма за подпомагане на крайно нуждаещите се, изграждане на нови работни места за младите хора, конструктивни реформи в областта на образованието и развиване на нови инвестиционни възможностти в областта на екологичното развитие. В бъдеще ще се предприемат серия от мерки за решаване на проблема с вратичките в законодателството по отношение на избягването и укриването на данъци, както ще се разработят и промени в данъчното облагане на физически лица и предриятията.
Не на последно място са и въпросите за климатичните промени в рамките на договореностите от срещата в Копенхаген. Министърът заяви, че првителството ще запази предизборните си обещания и приема като един от основните приоритети темата за опазването на околната среда, развиването на алтернативни източници на енергия. По този повод се е състояла и среща с предствители на Европейската банка за инвестиции, от която се очаква една поредица от инвестиционни пакети в областа на екологоята.
В заключение министър Папаконстантину подчерта, че “обещанията, които отправихме към обществото, към обикновените граждани и особенно към по–слабите социални групи ще бъдат изпълнени до край, в рамките, разбира се, на нашите възможности”.