Въпреки очакванията за сериозни политически събития, рекордно дългото заседание на гръцкия кабинет завърши в 03:00 сутринта с решение за подкрепа на инициативата на премиера за провеждане на референдум в страната. След края му говорителят на правителството Илиас Мосиалос обяви, че референдумът ще се проведе възможно най-скоро, веднага след определянето на основните параметри на новия договор за финансовата подкрепа на Гърция. Министрите определиха комисия, която ще се заеме със задачата да определи датата и ще формулира въпроса на референдума. Според решението целта е гръцките граждани да се произнесат за договора до края на годината.
Според източници, по време на заседанието Георгиос Папандреу е бил непреклонен относно „пътната карта”, която самият той представи ден по-рано пред парламентарната група на ПАСОК. В речта си той се възпротивил на „интересите”, банкерите и медите и „отговорил” на своите депутати с поредния си отказ за провеждане на предсрочни избори или съвместно управление с други партии. Въпреки че накрая всички министри са гласували за провеждането на референдум, някои от тях са се обявили против по време на дебатите и са разкритикували предложението на Папандреу.
„Не е възможно да се поставя на референдум един въпрос, който ще обвърже страната за следващите 30 години” е заявил министърът на здравеопазването Андреас Ловердос и си запазил правото да се произнесе по-ясно, когато види конкретното съдържание на въпроса. Резервираност относно провеждането на референдум в конкретния момент изразила и министърът на образованието Анна Диамандопулу, но показала, че няма да се възпротиви на инициативата.
Съдбата на гръцкия кабинет обаче продължава да се намира на ръба на острието, понеже вероятността той да не оцелее след вота на доверие в петък е много голяма. В момента ПАСОК има 152-ма депутати, младата депутатка Ева Кайли няма да гласува за, понеже е против провеждането на меморандум и е повече от ясно, че правителственото мнозинство не може да разчита само на евентуалния положителен вот от страна на независимия депутат Елса Пападимитриу. Тя бе отлюспена от Нова демокрация миналата година, понеже гласува положително на вота за ратифицирането на меморандума за икономическа помощ, но въпреки очакванията, че ще се присъедини към Демократичния алианс на Дора Бакояни, остана в парламента като независим депутат.
Под въпрос е вотът на други четирима депутати от ПАСОК, които отправиха призиви за сформиране на правителство на националното спасение или единство и по този начин на практика са оттеглили доверието си от правителството на Георгиос Папандреу.
Фактът, че заместник-председателят на правителството и финансов министър Евангелос Венизелос не е съгласен с провеждането на референдум се явява в помощ на действията на всички, които искат да се разграничат. А ходовете на така наречената „група на 3-та” министри Анна Диамандопулу, Андреас Ловердос и Янис Рагусис за ръководството на ПАСОК след Георгиос Папандреу са още по-активни, въпреки че и тримата подкрепят премиера на думи. Резултатите от днешното му присъствие на срещата на G20 в Кан също ще повлияят на резултата от вота.
В Европа продължават да смятат, че гръцкият премиер „играе на карти” оставането на страната в зоната на еврото и в Европейския съюз. Лидерите на Франция и Германия го привикаха в Кан, не за да участва в срещата на лидерите на 20-те най-силни икономики, а за „да даде обяснения”, „да научат какви са неговите намерения” и „да се обвърже, ако е възможно с конкретни срокове за прилагането на новия договор за заем към Гърция”, твърдят източници от двете страни. В гневното си обръщение късно снощи френският президент Никола Саркози не остави никакви съмнения относно унизителния характер на днешните разговори, посочва кореспондентът на real.gr в Брюксел. В същия дух бяха изявленията лидерите на Италия и Белгия Силвио Берлускони и Ив Льотерм, които обвиниха гръцкия премиер за общата дестабилизация на европейската икономика.