Пресконференцията на тройката - снимка на вестник Вима
Мария Спасова
Като намеса във вътрешните работи на Гърция характеризира правителственият говорител Георгиос Петалотис изявленията на представителите на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка по време на вчерашната им пресконференция в Атина. Още в рамките на днешния ден се очаква премиерът Георгиос Папандреу да изпрати протестна нота до трите организации. “Извикахме ги, за да помогнат, а не да се месят във вътрешните ни работи”, каза в среднощно заявление правителственият говорител.
С какво тройката ядоса Папандреу?
На пресконференцията представителят на Европейската комисия Серваас Дерууз обяви амбициозна приватизационна програма на стойност 50 милиарда евро, която трябва да бъде реализирана до края на 2015 година. Само в рамките на периода 2011-2012 Гърция ще трябва да приватизира държавна собственост на стойност 15 милиарда евро. Когато данните бяха съобщени, гръцките журналисти не можеха да повярват на ушите си. За да не се загуби в превода от английски репортерка директно попита Дерууз дали има предвид цифрата пет-нула или цифрата едно-пет за милиардите. “До 2015 имам предвид цифрата пет-нула милиарда, а за периода 2011-2012 - цифрата едно-пет милиарда”, отговори със чувсвтво за хумор експертът от Брюксел.
Трудно ми е да повяврам, че гръцкото правителство не е било запознато със съдържанието на програмата за приватизация. Нито че тройката сама на своя глава е решила да информира журналистите без да съгласува това с гръцкото правителство. 11-часовите преговори в четвъртък в Министертсвото на финансите, които продължиха още 5 часа в петък сутринта не са случайни, колкото и Пол Томсън да ги представя като нормални срещи на бюрократи. На тях деловите мъже със сигурност не са обсъждали тенденциите в плажната мода за новия летен сезон. И Георгиос Папандреу, и финансовият министър Георгиос Папаконстантину са знаели какво ще се случи на тази пресконференция. Защо са решили да реагират с ден закъснение и точно по начина, по който реагират ще разберем в следващите дни и седмици.
Разгневени гръцки журналисти: Пол Томсън е циник
Това определение отправи водещата на централните новини на канал Мега Олга Треми, вбесена от думите на представителя на Международния валутен фонд, че разбира защо хората не са доволни от промените. “Фермерите, шофьорите, които са на улицата искат да си запазят привилегиите, но техните привилегии са товар за обществото. Повечето от хората подкрепят реформите”, каза на вчерашната пресконференция експертът, който очевидно разбира икономиката по различен начин от начина, по който я разбират гръцките журналисти. Nа водещата подгласяха не по-малко разгневено и двамата коментатори на канала Янис Претендерис и Павлос Дзимас, които оспориха както правото на тройката да изказва мнение по гръцката действителност, така и смисъла и целесъобразността на програмата за приватизация.
“Меморандумски фантасмагории” - под това заглавие вестник Free Sunday публикува анализ на казаното на вчерашната пресконференция на друг известен гръцки журналист Георгиос Кирцос. “Икономическата политика на тройката се люшка между фарс и трагедия. Фарсът е свързан с предложенията на тройката, които нямат никакъв икономически смисъл и са безцелни. Трагедията са социалните последствия от тази разрушителна стратегия”, коментира авторът обявената програма за приватизация. Интересно е съвпадението, че в същия брой на вестника, чийто собственик и главен редактор е самият Кирцос е отпечатана огромна цветна релкама на две пълни вестникарски страници на Гръцкото държавно предприятие за природен газ. Както преценяват гръцки колеги журналисти, то е едно от първите в списъка за приватизация.
“Започна се тройканската война” - така вестник “Етнос” коментира реакцията на гръцкото правителство. Като “буря за стила и съдържанието на пресконференцията” говори електронното издание in.gr. “Правителството към тройката - нареждания получаваме само от гръцкия народ” е заглавието на вестник Вима.
Европейската централна банка няма вечно да кърми Гърция
Без да умаловажавам изявленията на господата Серваас Дерууз и Пол Томсън на мене лично най-голямо впечатление ми направиха думите на третия експерт от тройката - представителят на Европейската централна банка Клаус Мазух. Той каза: “Стабилността на банковата система беше гарантирана най-вече благодарение на тройката, на Банката на Гърция и на Европейската централна банка, която дава подкрепа на Гърция в тези трудни времена. Гърция получава значителни кредити при много ниски лихви от Европейската централна банка. Тези пари трябва да се взимат от някъде - те се взимат от парите, които всички жители на еврозоната, дори и тези в Словения и Словакия, внасят като пенсионни и здравни застраховки. Но това не може да продължава вечно. Гърция трябва да е наясно с това”.
Е, аз нямам впечатление Гърция да е наясно с това. Както казва Ъптън Синклер, американски автор със социалистически убеждения “много е трудно да убедиш някой в нещо, ако заплатата му зависи от това той да не е убеден в това нещо”.