Осемпартиен парламент очаква Гърция след провеждането на изборите, ако се сбъднат прогнозите на социологическото проучване на агенция ALCO. Според резултатите Нова демокрация ще спечели 20,8 на сто от гласовете и ПАСОК- 13,5 на сто. И двете управленчески, поне до днес партии имат по-малък процент от онези, които все още не са решили за кого ще гласуват. Те са 22 на сто от участниците в проучването.
Трета по сила партия е Комунистическата с 8 на сто. Демократичната Левица е поучила одобрението на 7,8 на сто от участниците, Независимите гърци – 7,1 на сто, лявата коалиция СИРИЗА – 6 на сто. 3,9 на сто от хората са заявили, че ще гласуват с бяла бюлетина или вотът им няма да бъде валиден. Процентът на онези, които са заявили, че няма да гласуват е 11,6 на сто.
Според проучване на агенция Metron Analysis процентът на ПАСОК е спаднал с 2,5 на сто в сравнение с периода от преди две седмици, когато начело на партията застана Евангелос Венизелос. Резултатите от това изследване показват още по-раздробен парламент, в който ще участват десет партии. За Нова демокрация са заявили, че ще гласуват 20,8 на сто от участниците, а за ПАСОК – 15 на сто. Трета по сила партия тук е СИРИЗА с 11,5 на сто, следвана от Независимите гърци на Панос Каменос с 10,6 на сто, Комунистическата партия с 10,5 на сто, Демократичната Левица с 9 на сто. Особено висок е процентът на одобрение на участниците към неонацистите от „Златна зора” – 5,5 на сто. Следват Зелените еколози с 4,6 на сто и ЛАОС с 3 на сто.
В същото време правителството се опитва да разсее съмненията, че избори няма да има, но не е много убедително, понеже все още не е обявило датата на тяхното провеждане. Смята се, че най-вероятно те ще бъдат на 6 май „или малко по-късно. Във всеки случай ще се проведат съвсем скоро”, както отбеляза министърът на вътрешните работи Тасос Яницис.
Той подчерта също, че „така или иначе, независимо дали струват 50 или 100 милиона евро или дори повече, за изборите плащат гражданите. Те очакват да научат как точно ще престанат да плащат за всичко, което се случва”. Министърът допълни, че политическите сили трябва да кажат на гражданите какво е днешното състояние на Гърция, какво предлагат и кои ще бъдат последствията от прилагането на техните предложения.
В опита си да уталожи опасенията за отлагане на изборите министър Георгиос Ставропулос заяви, че датата не е обявена още, за да се спазят всички предпоставки на закона, като например да бъде информиран пръв президентът Каролос Папуляс. От друга страна премиерът Лукас Пападимос добави допълнителнис съмнения от Кипър, където се намира на официално посещение.
„Рекапитализацията на гръцките банки ще започне веднага – до 20 април и се очаква да приключи до началото на септември”, заяви той, докато негови близки сътрудници се опитваха да разграничат рекапитализацията от провеждането на изборите. Достоверни източници настояват, че най-вероятната дата е 6 май, но сценарият за 13 май все още остава на масата на преговорите.
Това, което е сигурно е, че през почивните дни гръцкият премиер ще разгледа всички параметри, като решението му парламентът да преустанови работа във вторник или сряда вече е взето. Целта му е преди да обяви изборите да бъдат гласувани всички проектозакони, които се разглеждат.
Според източници Лукас Пападимос възнамерява да информира президента в началото на следващата седмица и най-късно в сряда на заседание на министерския съвет да обяви провеждането на избори.
Политически кръгове продължават да смятат, че това развитие ще бъде проблемно в дадената политическа ситуация. Докато някои от министрите, които по-рано се бяха обявили срещу изборите и създаването на друго правителство, подобно на италианското сега са за тяхното провеждане, много депутати са скептични.