Със 153 гласа „за” и 144 „против” гръцкият парламент прие прословутия проектозакон на министерството на финансите, който ще промени изцяло трудовите отношения в страната. Той бе подкрепен само от депутати на ПАСОК, всички опозиционни партии гласуваха против него. Гласуването не премина с изненади, но не и без загуби за правителството на ПАСОК. Малко след вота премиерът Георгиос Папандреу отлюспи от парламентарната група бившия министър на заетостта Лука Кацели, която гласува против член 37 на правия документ, по силата на който колективните трудови договори ще бъдат премахнати.
По-рано тя обяви причините, поради които й „е невъзможно” да гласува член 37 от проектозакона, с който ще бъдат премахнати колективните трудови договори в сегашния му вид. „Създаваме едно опасно трудово събитие” каза тя и предсказа, че това ще доведе до „общо, рязко и неконтролируемо намаление на заплатите на над един милион служители”, факт, който ще задълбочи рецесията. Лука Кацели предложи на правителството да отложи гласуването на конкретния член за период от два месеца, по време на които да проведе разговори със социалните партньори и Международната организация на труда и да го внесе за гласуване под нова формулировка.
„Негативният ми вот няма да намали способността за преговори на Гърция по време на срещата на върха” подчерта Лука Кацели.
Докато в района около парламента се бяха събрали много по-голям брой демонстранти в сравнение с вчерашния ден, в него течеше заседание на министерския съвет. То започна в 14:00 и продължи повече от пет часа. На него премиерът Георгиос Папандреу и финансовият министър Евангелос Венизелос представиха подготовката си за преговорите на утрешната среща на Eurogroup и европейската среща на върха следващата сряда. В речта си министър-председателят увери министрите, че се намира в непрекъснат контакт с европейските партньори и ги информира за предложението му към лидера на опозицията Андонис Самарас да се явят заедно на срещата на върха в Брюксел и обвини Европейския съюз, че също е отговорен за създалата се ситуация.
След публикуването на доклада на надзорната Тройка за състоянието на гръцкия дълг и призива й за незабавно отпускане на шестия транш от икономическата помощ гръцкото правителство пое малко въздух и насочи вниманието си към запазването на парламентарното си мнозинство по време на поименното гласуване на проектозакона на финансовото министерство.
Късно вчера проектозаконът бе одобрен на първо четене, като за него гласуваха 154 депутати от ПАСОК. Един от депутатите заяви, че е дал позитивен вот на „последната надежда”. Трилър се разигра и около Васо Папандреу, която също заплашваше, че няма да гласува за проектозакона, но след срещата си с премиера заяви, че ще даде позитивен вот „за последен път”, понеже Георгиос Папандреу я алармирал, че отпускането на шестия транш зависи от всеки глас. Въпреки заявленията, че „народът не може да понесе повече мерки” и други подобни още три кандидатки за отрицателен вот в крайна сметка последваха партийната дисцилина.
По време на гласуването председателят на парламентарната група на лявата коалиция СИРИЗА, Алексис Ципрас заяви, че не е възможно една парламентарна демокрация да действа в условия на „омерта”, в коментар по повод това, че депутатите от ПАСОК бяха призовани за пореден път да гласуват един проектозакон срещу собственото си съзнание. Финансовият министър Евангелос Венизелос го призова да оттегли изказването си. В началото на речта си министърът отправи драматичното заявление: „Времето дойде. 154-те депутати от ПАСОК, подобно на Сизиф вдигат цялата тежест на тази държава”.
Загубата на още един депутат е сериозно поражение за гръцкото правителство, за което става все по-трудно да прокарва непосилните икономически мерки, изправили срещу него цялото гръцко общество. Някои медии припомниха направеното през март изявление на премиера, че не може да управлява със 153 депутати. Дали поне този път ще удържи на дадената дума ще стане ясно през следващите дни.