Партиите са най-лошият враг на частната инициатива в Гърция, заяви специално за GRReporter Констандинос Цакироглу, който е председател на Федерацията на сдруженията на собствениците на траурни агенции. Потърсихме погребалния агент, за да коментира решението на социалистическото правителство, че от началото на юли тази година се сваля ограниченията във всички сектори на икономиката. „При погребалните бюра няма ограничения и всеки, който иска да започне подобен бизнес има възможност да се реализира на пазара. Други са проблемите на нашия сектор”, заяви председателят на федерацията.
Между негодуващите аптекари, таксиджии, дори и козметички се наредиха още 130 професии, които вече няма да се ползват от гарантирана печалба, ограничени брой на лицензите или други преференции. Засега единствено собствениците на обредни домове не само не се обявяват срещу икономическата либерализация, но я подкрепят като основен модел за създаване на модерна пазарна икономика. Кризата е засегнала и техния сектор, независимо че те трудно могат да останат без работа. Днес хората предпочитат много по-скромни церемонии, които са с по-ниски цени и много по-ниски приходи за траурните бюра. Въпреки това все още не се чува за масово затваряне на погребални бюра, както важи за магазините, хотелите и други услуги в Гърция.
Една от най-големите трудности в страната с погребалния бизнес е липсата на гробни места, особено в големите градски центрове. Констандинос Цакироглу обясни, че гробищните пространства са собственост и задължение на общинските власти по райони. Пренаселването в последните трийсет години на определени райони не бе съобразено с паралелното разрастване или реформиране на гробищните пространства. Днес много семейства са принудени преместят мощите на техни погребани роднини в малки урни, дори само година или две след погребението, защото закупуването на гробно място за вечни времена е „златно” .
Едно решение на проблема според погребалните агенти е държавата да разреши със закон да се изграждат частни гробищни пространства, които да са съобразени с градоустройството на съответната община, но изграждането им и поддръжката да не зависи от публичните средства. „За съжаление подобен сценарий в Гърция е невъзможен. Няма политическа воля да се стимулира свободната икономика и частната инициатива”, казва Констандинос Цакироглу, въпреки че съдействието на частните предприемачи с общините може да реши проблема с непосилните цени на последния дом на хората в Гърция.
Друг проблем, който съществува е забраната за кремиране на труповете до преди известно време. Специалистът каза, че в страната вече действа закон, с който се позволява изграждането на крематориуми, но за съжаление той остава само на хартия. В момента ако някой гражданин в Гърция предпочита да бъде кремиран след смъртта си, близките трябва да транспортират трупа му до България. Следва сложна процедура, която изисква много документация и има висока транспортна стойност.
„Кремирането се разреши само преди няколко години, но реално не може да се приложи, защото гръцката ортодоксална църква не го позволява. За семейството има по-малка стойност, ако се извърши в страната, но след като поповете отказват да опеят останките на починалия ако той се кремира, за да почива в мир, хората не искат да следват тази процедура”, обяснява Цакироглу. Той смята, че главната причина поради, която кремацията все още не се практикува в Гърция е заради предразсъдъците, установени от църквата. Според него в момента само около най-много 2 на сто от починалите гърци са пожелали да бъдат кремирани и се е наложило телата им да бъдат транспортирани до българската столица.
Организациите за местно самоуправление и общинската администрация е друга спънка по пътя на изграждане на крематориуми. „Никой не иска да се изправи пред ветото на църквата. Подобен проект иска сериозни инвестиции, които трябва да имат възвращаемост, иначе няма смисъл да се правят. Докато църквата забранява по своеобразен начин кремацията, хората ще продължават да странят от тази церемония, която е и с по-ниска цена”. Според председателя на федерацията ако някога се построи крематориум, той ще бъде само в големите градски райони, като Атина, Пирея или Солун, защото в провинцията все още има дълбоко вкоренени суеверия, свързани с религията.