Остро реагира гръцката църква след като правителството обяви, че ще обложи с данък в размер от 20% приходите й от даването под наем на имотите, земите и останалото недвижимо имущество, което притежава, както и данък в размер от 10% върху даренията в кеш и 5 % върху даренията на недвижимо имущество.
В крайна сметка може би църква и държава намериха „златната среда” и днес архиепископ Йероним ще обяви пред извънредния синод промените, за които се е споразумял с държавниците. Като решение, от което църковните служители са доволни, е в крайна сметка намалението на начално обявените данъци от 10% върху даренията в кеш, който се смъква на 0,5%. Другият данък върху даренията от страната на вярващите на недвижима собственост, който първоначално бе обявен за 5%, също пада на 0,5%. Най-вероятно ще има и намаление на коефициента на облагане с данък на някои дейности на църквата свързани с хуманитарни цели.
От своя страна заместник-министърът на финансите Филипос Сахинидис настоява за запазването на данъка от 20% върху приходите от даваната под наем недвижима собственост на църквата. Но църковните служители настояват , че много митрополии ще се окажат на ръба на оцеляването и че много недвижими имоти са обвързани от църквата, така че не могат да бъдат облагани с данъци.
Архиепископ Йероним изказа публично възмущението си от опита на държавниците да наложат данъци върху собствеността на църквата. Днес той покани на среща представители и на други патриаршии, за да ги информира за преговорите, които води с политиците и да решат заедно каква позиция ще заемат. На заседанието ще участват четирима митрополити – представител на Вселенската Патриаршия, на екзарха на Светия гроб в Атина и предсатвител на Александрийската патриаршия, която разполага с голямо имущество в Гърция.
Вероятно църквата ще се съгласи с отстъпките в проектозакона за данъците, които направиха в нейна полза финансистите на правителството Папандреу буквално няколко часа преди извънредния синод.