Инициативна група поде петиция срещу участието на Георгиос Папандреу на световния форум TEDGlobal 2013, малко след като програмата с говорителите беше обявена. Международният форум ще се проведе между 10 и 14 юни тази година в Единбург, Шотландия и има статус на едно от най-високо профилираните събития в света. Неговата важност се сравнява с тази на форума в Давос, но насочеността на TEDGlobal 2013 остава по-скоро раждането на “умни идеи” за подобряването на качеството на живот в модерния свят на глобализация.
Бившият премиер на Гърция е поканен да говори в първия панел на събитието, който носи името “Моментът на истината”. Според обявлението в сайта на TEDGlobal Папандреу ще сподели своя опит за преодоляване на кризата в Гърция, за да даде водеща светлина в процеса на оздравяване на кризисна Европа. С други думи, Папандреу ще даде съвет на база своя опит как днешните европейски лидери да изведат Европа от тежката криза.
Самата идея, че Папандреу може да дава съвети как проблемните страни в Европа могат успешно да се справят с високия външен дълг, голям дефицит, ниска производителност и т.н. скандализира голяма част от гърците, както в страната, така и в чужбина. Не липсваха както иронични подмятания, сарказъм, така и открито възмущение. В петицията се свързва сегашното състояние на страната (високата безработица, дълбоката рецесия, скокът в самоубийствата и увеличаване на броя на хората, които живеят близо до границата на бедността) с политическите решения на Папандреу.
Електронната петиция използва платформата на AVAAZ.org, която представлява глобално интернет движение с над 20 милиона членове за активиране на граждански искания. To има за цел да обедини хора от различни краища на света да подкрепят идея, в която вярват, за да могат да повлияят във взимането на политически решения или да се изрази общо мнение по теми с високо обществено значение.
“С цялото си уважение към хората, подписали петицията, програмата на TEDGlobal няма да се промени”, публикуваха в специално обявление организаторите на форума. “Опитът на Папандреу като министър-председател на страна, която преминава фаза на икономическа и политическа криза дава интересна гледна точка за по-широките проблеми на Европа. Затова ние от TEDGlobal сме го поканили да участва. Това, което е научил по време на своето управление му дава особена гледна точка от вътрешността на нещата в много критичен момент за континента”, защитават решението си от организацията.