Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Пиратството достигна 57 на сто от законната търговия в Гърция

27 Януари 2010 / 16:01:00  GRReporter
1046 прочитания

Пиратството заема 57 на сто от законната търговия в Гърция днес. И това е добра новина. Само преди 4 години, през 2006 търговията с ментета се е равнявала на 64 на сто от търговията с оригинални стоки. Лошата новина е, че Гърция все още изостава в борбата с пиратството в сравнение с останалите членове на Европейския съюз, където средното ниво на пиратския оборот е 35 на сто от законния търговски оборот. Тези цифри бяха съобщени от Йоанис Капелерис, специален секретар в Министерството на финансите на конференцията “Интелектуалната собственост - права, защита, законова рамка” организирана от Гръцко-американската търговска камара.
    Интелектуалната собственост е валутата на световното иновативно предприемачество. Кражбата на интелектуална собственост води до загуба на работни места за гражданите, загуба на финансови постъпления за фирмите, загуба от платени данъци за правителствата. Световната икономика е силно основана върху човешкото познание, стабилният бизнес климат изисква творчество и нововъведения, а нарушаването на интелектуалната собственост води до рязък спад на иновативността. Около това мнение се обединиха участниците в конференцията.
    “В САЩ защитата на авторските права помага на звукозаписни компании, издаделства и филмови студиа да създават 5,4 милиона работни места”, съобщи Пол Малик, икономически съветник на Американското посолство в Атина. Той обяви, че всяка година борбата с пиратството струва на САЩ 250 милиарда долара, заради нарушаването на интелектуалната собственост се закриват 750 000 работни места годишно. “В Гърция само от незаконни цигари се губят данъци от 35 милиона евро годишно. Струва си гръцката полиция да удвои усилията си, за да се справи с този проблем. В световен мащаб 600 милиарда долара струват нарушените права на интелектуалната собственост”, допълни Пол Малик.
    Според Стефанос Комнинос, главен търговски секретар на Министерството на икономиката, развитието и търговския флот Гърция вече не е страна, която произвежда ментета, този етап за нея приключи и затова вече е готова да зачита интелектуалната собственост. Ментетата вече се произвеждат в други части на света. Гърция вече е способна да произвежда маркови стоки. Борбата с пиратството обаче остава проблем, наказанията не са ефективни, закъснява прилагането на европейското законодателство.
    “Когато някой продукт получи голяма известност, винаги ще има хора, които ще искат да си го купуват на ниска цена. Затова най-често по улиците на Атина могат да се видят чанти Луис Вютон, произведени в Китай”, каза Николаос Вернадакис, Директор Митници в Министерството на финансите. Той говори за необходимостта купувачите да са информирани за вредата от ментетата. Майкъл Тейлър, директор за Европа на Световния център за интелектуална собственост към Американската търговска камара говори за ефективния опита на САЩ, където се привличат големите имена на Холивуд и на шоубизнеса в помощ на борбата за запазване на интелектуалната собственост.
    “Пиратските продукти се доставят 7 пъти по-бързо до клиентите си, отколкото законните. Разпростират се от филмовото пиратство до финансовите услуги. Филмовото пиратство е най-печелившо, то е в състояние да финансира и останалите. DVD-та и CD-та преместиха търговията с филми и музикални албуми от големите магазини на улицата. Необходима е политическа воля, за да се реши въпроса. В много случаи е въвлечена и организираната престъпност, затова е необходаим и строга наказателна мярка”, е мнението на Майкъл Тейлър.
    Андонис Зоболас от служба за специален контрол към Министерството на финансите съобщи, че най-много ментета в Гърция пристигат от Китай, вторият най-голям вносител на фалшификати е Турция, а на трето място е Индия.

Категории: интелектуална собственост защитаКриминална хроникаИкономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus