Предложение за един цялостен план за мениджмънт на боклука в област Атика, който ще е природосъобразен представиха четири еко-организации. Идеята е да се намали наполовина количеството на боклуците, които в момента заминават към сметището при Фили. Паралелно с това ще се пестят суровини и няма да се произвеждат токсични отпадъци.
Планът е развит в три насоки: превенция-повторна употреба-рециклиране, и според неговите вдъхновители ще открие общо 3 790 нови работни места. Както отбелязват представителите на Greenpeace, на WWF, на Еко компания за рециклиране и Средиземноморие- SOS на вчерашната пресконференция, планът предлага да се създадат 13 единици за преработка на биологични отпадъци, 25 центрове за рециклиране и основаването на Национална Организация за алтернативно използане на опаковките и на други продукти, съобщава вестник "Етнос".
Паралелно с това се предвижда и налагане на общинска такса по системата „Плащам колкото жхърлям” и четиригодишна програма за обработка на биологичните отпадъци. Според организациите това е едно предложение, което може да бъде реализирано в следващите пет години и ще струва 119 млн. евро, което се счита, че е доста нисък бюджет за подобен проект.
Нуждата да бъде проведено такъв тип изследване е била спешна. Както отбелязват от организациите, от 2 300 000 тона боклуци годишно, които отиват за обработка, 820 000 тона са органичните отпадъци, 660 000 тона са опаковките, 430 000 тона хартия и 90 000 тона електронни уреди, дрехи, мебели и опасна домашна техника.
Ако се приложи програмата, която предлагат четирите природозащитни организации, обемът на боклуците се очаква да намалее на 1 200 000 тона годишно. Като недостатък за реализирането на програмата от организациите считат, че ще координацията и сътрудничество между много различни организации сред които и Организациите за местно самоуправление, министерствата и социалните служби, както и поемането на инициативи, за да се убедят гражданите да участват активно в предложените дейности.