Процедурата по замяна на гръцките облигации (PSI) навлиза в най-критичната фаза с подаването на обвързващи оферти, след изтичането вчера на срока за заявяване на интерес от институционалните инвеститори.
Министерството на финансите и Организацията за управление на държавния дълг окачествиха вчера като „задоволителна“ реакцията на чужденците, без обаче да оповестят данни за писмата с отгвори, които са получили, като добавиха, че процедурата ще продължи през следващите дни.
Информации посочват, че участието на инвеститорите варира между 70%-75% от стойността на облигациите, срещу 90%, което е целта, и през следващите близо 25 дни ще се стремят този процент да бъде увеличен. В тези рамки ще продължат семинарите за информиране на институционалните инвеститори в Европа и Азия, за да бъдат убедени да участват в процедурата.
Подаването на обвързващи оферти, въз основа на съществуващата програма, ще се осъществи в началото на октомври и дотогава опасенията ще достигнат връхната си точка, тъй като в случай, че процедурата не успее, ще има ново забавяне, докато от бавноподвижната еврозона бъде съгласуван нов план за справяне с държавния дълг.
Във всеки случай, в Министерството на финансите и Организацията за управление на държавния дълг започват да проучват и възможностите за по-ниско от 90% участие на инвеститорите в процедурата. Въпреки факта, че първоначално бе подчертано, че ако участието не достигне 90%, няма смисъл да се предприема замяната на облигации, тази позиция се преразглежда, въз основа на данните, произтичащи от заявения до момента интерес, но главно от подаването на обвързващи оферти.
Припомня се, че замяната предвижда включването в програмата за доброволна замяна на 90% от облигациите, които изтичат до 2020. Номиналната стойност на посочените облигации възлиза на 148,7 млрд. евро, а 90%, което е целта за участието, достигат 133,8 млрд. евро.
Ако се окажат истина информациите за заявен интерес, покриващ 70%-75% от облигациите, стойността на конкретните облигации варира от 105 до 110 млрд. евро и изостава от целите с близо 25-30 млрд. евро.
Банките
Висящ остава въпросът за участието в замяната на гръцките облигации, които притежават в портфейлите си Atebank и Спестовната Каса, въпрос, който се очаква да бъде решен през следващата седмица. От една страна Atebank се намира в процедура по преструктуриране, а от друга Спестовната каса е включена в програмата за приватизация, и участието им е предмет на договаряне на Министерството на финансите с надзорната Тройка.
Загубите
Загуби, вариращи от 21,9 млрд. евро до 43,9 млрд. евро, ще понесат гръцките банки, в случай че бъде решено „окастрянето“ на гръцките облигации с 40%-80%, посочва в доклад със заглавие «Banks as bystanders at the sovereign stage of the crisis» "Goldman Sachs“.
В конкретния анализ, разкриващ последствията от излагането на европейските банки към риск от облигации на европериферията, се изчислява, че 38 банкови групи ще се нуждаят от нови капитали на стойност от 30 до 92 млрд. евро в зависимост от „окастрянето“, което ще бъде наложено на европейските облигации, за да се задържи индексът за капиталова адекватност на нива 5%-7%.
Сценариите
В доклада агенцията включва два хипотетични сценария за „окастряне“ на облигациите на европейския юг. В първия сценарий се посочва, че ще има „окастряне“ с 60% за гръцките облигации и 40% за облигациите на Португалия и Ирландия.
В този случай около 18 финансови институции в Европа няма да достигнат целта за ниво на индекса за капиталова адекватност от 5%, а загубите на капитали ще достигнат 29,5 млрд. евро.
При втория сценарий от „Goldman Sachs“ смятат, че ще има „окастряне“ с 60% за гръцките облигации, с 40% за облигациите на Португалия и Ирландия, но ще има и едно „окастряне“ с 10% за италианските и испанските облигации.
В този случай около 27 финансови институции в Европа няма да достигнат минималната цел за ниво на индекса за капиталова адекватност от 5%, а загубите на капитали ще достигнат 29,8 млрд. евро.
Според „Goldman Sachs", европейските банки в общи линии разполагат с достатъчно капитали, за да се справят с евентуално влошаване на условията за кредитиране на пазарите.
Отбелязва се, че въз основа на един драматичен сценарий, който би наложил „окастряне“ с 80% на гръцките облигации, с 60% на португалските и ирландските, и с 20% на италианските и испанските, общият размер на загубите може да достигне 125 млрд. евро.
Намаляване на целите
Въз основа на нови оценки за загубите „Goldman Sachs" пристъпи към намаляване на цените-цели на четири гръцки банки.
По-конкретно, цената-цел за Банка „Пиреос“ е намалена от 1,05 на 0,7 евро, за Националната Банка на Гърция от 5,25 на 4 евро, за Кипърската Банка от 1,9 на 1,5 евро, за ATE Bank от 1,1 на 0,65 евро, за Банка Marfin от 0,6 на 0,45 евро и за Спестовната Каса от 2,5 на 1,5 евро.
«Процедурата напредва положително»
За задоволителен смятат коментатори в чужди информационни агенции процента на участие на частни инвеститори в програмата за замяна на гръцките облигации, която бе създадена, за да може Гърция за избегне прекратяването на плащанията, и да спечели повече време за намаляване на дефицита и държавния дълг.