В Гърция няма пълно описание на всички социални помощи и не е ясен броят на гражданите, които се възползват от тях. „Няма ясна картина за това дали тези, които получават социални помощи, наистина имат нужда от тях”. Признанията са на министъра на заетостта и социалното осигуряване Лука Кацели. Тя обясни пред журналисти, че не може да каже какви промени ще настъпят в социалната политика на страната, преди да се направи подробен анализ на отпусканите до момента държавни субсидии.
В програмата на министерството за 2011 е заложено намаляване на разходите с 1,8 милиарда евро. Кацели заяви, че основните съкращения ще дойдат не от джоба на социално слабите, а от пълното внедряване на единната електронна система за изписване на безплатни лекарства. В момента тя действа в една от трите най-големи социално-осигурителни каси и според официалната информация изписването на „безплатни” лекарства, покривани от здравните фондове е отбелязало спад от почти 50%. С новата програма правителството очаква да спести около 1,4 милиарда евро.
Успоредно министерството на заетостта се мъчи да намери ефективни начини за борба с безработицата, която се очаква да достигне до рекордни нива тази година. Според анализа на гръцките синдикати през 2011 безработните в страната ще достигнат един милиона души, а 220 хиляди предприятия ще обявят ликвидация. Драматичните прогнози накараха правителството да се мобилизира и Лука Кацели покани на работна среща 13-те областни управителя в Гърция. На нея правителствените и общинските представители се договориха да подпишат Меморандум за развитието на заетостта по райони.
Министерството на заетостта иска да пусне две програми до началото на април тази година, които имат общ бюджет от 130 милиона евро. Едната се концентрира около задържането на работни места във вече съществуващите предприятия, а другата в образуването на трудови кооперации, които ще извършват обществено-полезна дейност към общините. По първоначална информация подобна е програмата „Помощ вкъщи”, в която общините и кметствата ще наемат граждани на срочен договор за помощ на социално слабите и хората в нужда. В областта на задържане на работните места, бюрата по труда вече имат действащи програми. Една от тях е програмата за субсидиране на социалните и здравните вноски на работодателите към осигурителните фондове, така че да се намалят оперативните разходи и да не се налага да се правят съкращения на заплатите или персонала в дадена фирма.