Снимка: newsit.gr
Последният уикенд преди Великите пости е очакван с нетърпение от малки и големи в Гърция. Освен маскарада в Патра и празненствата в останалите градове, гърците се подготвят за Чистия понеделник. Той е официален почивен ден и тогава семейства и приятели се събират заедно, както повелява традицията, за да похапнат морски дарове и да се позабавляват заедно преди началото на четиридесет дневния пост. Дори и да не спазват религиозната традиция, всички гърци използват възможността да споделят с най-близките си празничния ден.
Преди обаче да седнат на празничната трапеза на този ден малки и големи отиват до най-близкия парк, хълм или градинка, за да пуснат пролетното си хвърчило. Ако сте в Атина в първия ден от Великденските пости няма как да не забележите, че до силуета на Акропола се точат към слънцето стотици разноцветни хвърчила. Потърсихме отговори на въпросите от къде произхожда тази традиция, защо точно хвърчила и защо точно в първия ден на Великия пост.
Отговор намерихме в Детския музей в столицата. „Пускаме хвърчилото в първия ден на Великденските пости, за да отделим и изпратим на далеч лошото от нас и така да се подготвим за пречистване ”, обясни отговорникът за доброволната програма на музея Спиридула Кокмоту. Тя ни разказа, че пускането на хвърчило през първите дни на март датира от древността. След това е било съчетано с християнските традиции, като символично разделяне на човека с греховете и подготвянето му за смирението на постите преди възкръсването на Христос по Великден.
Спиридула обясни, че на местни заговезни хората празнуват и трапезите са отрупани с различни видове месни ястия. След това започват маскарадните балове и карнавали, в които хората се забавляват и се отпускат. Сирни заговезни в неделя е последния ден, в който се яде месо и месни продукти. След това идва Чистия понеделник, в който семействата се събират, отиват заедно в навън, където пускат хвърчилата си. „Така символично хората прочистват ума и душата си от грешни мисли и се подготвят за Великден с нова надежда”.
В музея посветен на децата се предлагат 45-минутни семинари, в които малките могат да подготвят собствени хвърчила за празничния ден. „Принципно самото пускане на хвърчилата е задача на големите и независимо, че децата се радват, не могат да участват активно в издигането му във въздуха. Затова възможността да направят свое хвърчило при нас се посреща с голям ентусиазъм”, казва Спиридула. Музеят е организирал паралелна програма на две групи, в която разделят децата по възраст. Първата група е за малки дечица от три до шест години, а втората от седем до дванайсет години. Създадени са специални шаблони, като за по-малките схемата е по-лесна. След като малките ръчички са приключили работата си върху хвърчилото, децата могат да излязат на улицата пред музея и с помощта на музейните работници могат да направят първият си опита да пуснат изобретението си във въздуха.
Самият детски музей се ражда през 1987, когато неговата основателка София Рок Мела се връща от престоя си в САЩ. Входът е свободен и децата могат да се забавляват с различните програми подготвени за тях. За малките хора има възможност да се запознаят с професията на инженери, строители, лекар и продавачи в реални условия, като всяка една от стаите на музея е посветена на различни теми. „В детския магазин например децата могат да влязат в ролята както на купувачи, така и на продавачи, с истински касов апарат, хладилници, плодове и зеленчуци. В кухненския кът пък учим децата как да направят курабийки”.
Спиридула Кокмоту ни разказа с най-големи подробности за различните програми, a GRReporter дори надникна в някои от залите, където децата задълбочено и с интерес изучаваха чудесата на истинския свят с помощта на играчки и забавление. На таванския етаж е пресъздадена стая в стар стил, в която малките могат да опознаят живота на техните предци, както е бил в началото на миналия век в стара Атина. Изложението „Как се движа” показва на децата органите на тялото, кой за какво служи и как те са свързани с движението и контрола на тялото.
Няма как да не отбележим и стаята „Завод”, в която децата над 10 години могат да проследят производствените процеси в една фабрика от началото на приемане на началните стоки до производството на крайния продукт. „Във водата” е една от най-забавните изложения, в което малчуганите играят с водни балончета, а „Здравей, Питагор!” запознава децата между три и шест години с геометричните форми.
Музеят се управлява от организация с идеална цел, създадена специално за нуждите на институцията. Разходите й се покриват от самоиздръжка, но и от спонсори. Много от изложенията на музея имат възможност да се представят и в други градове, по покана на кметства или други организации. Общо служителите в него са 30 души на постоянен и временен договор, като музеят поддържа и програма за доброволци. „При нас има голям интерес от всички възрасти. От ученици до пенсионери могат да минат семинар за доброволци и работа с деца, за да допринесат с каквото могат”, заяви в заключение Спиридула и добави: „Всички са добре дошли”!