Серия от проверки ще проведе контролната комисия от представители на Европейската централна банка и Международния валутен фонд, която пристигна в Атина в понеделник вечер тази седмица. Обект на тези проверки ще са дейностите както на Министерството на финансите, така и на Министерството на заетостта и социалното осигуряване и прилагането на три-годишната Програма за стабилност и развитие от съответните институции. Комисията ще остане в гръцката столица да четвъртък и ще се срещне с председателят на консултантския съвет към Министерството на финансите Георгиос Заняс, с председателя на централната Банка на Гърция Георгиос Провополос и накрая с представители от Министерството на заетостта и социалното осигуряване. След две седмици в Атина ще посети и Оли Рен комисар по икономическите въпроси в Европейския съюз. Целта е международните специалисти да не само да се уверят в изпълнението на Програмата за стабилност, но ще се акцентира върху темпове на прилагане на обществено-административните реформи в страната.
В Брюксел съществуват големи опасения, че рецесия, която изживява гръцката икономика днес, е по-дълбока от първоначалните очаквания. В началото на годината гръцкото правителство прие Програмата за стабилност и развитие, която включва серия от мерки и промени в социално-икономическото управление на страната. Прилагането тези мерки трябва да доведе до намаляване на публичния дефицит на Гърция от 12,7% от БВП сега на 3% от БВП през 2012 година. Според представителя на Европейската централна банка Юрген Страк социалистическото правителство е включило плана за действие „абсолютния минимум” от рестриктивни финансови мерки за постигане на икономическа стабилност. Програмата е създадена върху данни за финансовото положения на страната от края на 2009 година. Два месеца по-късно картината е променена поради постоянно нарастващия spread показател и липсата конкретен план на управлението на ПАСОК за справяне с дефицита в здравната и социално-осигурителната система. Така според европейските икономисти финансовата криза в Гърция се задълбочава и министър-председателят Георгиос Папандреу ще трябва да приеме допълнителни мерки за изпълнение на целите по програмата за стабилност. „Имам абсолютно доверие във възможностите на гръцкото правителство и съм напълно убеден, че правителството ще постигне целите си. Дори да има трудности по пътя, ПАСОК е готово да предприеме коригиращи/допълнителни мерки,” заяви Георгиос Провополос председател на Банката на Гърция.
Тези допълнителни мерки ще бъдат официално оповестени на 15 и 16 март, когато на срещата на Ecofin и Eurogroup в Брюксел Гърция ще представи първия Доклад за дейността, който ще включва детайлно описание на предприетите мерки и получените от тях резултати с крайна цел намаляване на държавния дефицит. Ако в доклада на правителство се отбележат разлики от начално набелязаните краткосрочни цели в Програмата за стабилност, Гърция ще е принудена да повиши данъка върху луксозните стоки и ДДС с два пункта (от 19% в момента на 21%), както и да прекрати изплащането на 13-та и 14-та заплата и пенсия за период от три години.