Сериозни очаквания сред потребителите за подобрение на икономиката създаде предизборния период, както показва проучване на Института за икономически и индустриални проучвания за месец септември, която бе представена вчера.
Освен това продължава да се покачва индекса за икономическия климат с показател 63,5 единици (от 59,2 през месец август), а пък от страна на потребителите прозира оптимизъм, че през следващите дванадесет месеца ще се подобри икономическото положение в страната.
Запитаните в проучването се надяват, че ще се понижи безработицата и казват, че заплатите, които получават не са достатъчни, за да изкарат месеца. Забележително е, че това е най-високият индекс на доверие отбелязан от месец ноември 2008 г. насам. Индексът за икономическия климат в Гърция показа, че се подобрило положението в сферата на строителството, стабилизирал се е в търговията на едро и е паднал в сферата на услугите.
Покачването на доверието от страна на потребителите започна още в началото на лятото след изборите за евродепутати и продължи след обявяването на предсрочни парламентарни избори. Според изследването на института от 1985 г. насам е показателен факта, че потребителите се зареждат с оптимизъм и очаквания за подобрение на икономиката по време на предизборни периоди.
Въпреки лекото покачване на доверието на потребителите, Гърция продължава да бъде сред страните от ЕС с най-нисък индекс, като след нея се намират единствено България, Латвия, Литва и Румъния. Единствено в скандинавските страни доверието на потребителите е високо, но за месец септември в сравнение с месец август се покачил индекса на доверие и в други 18 страни.
Вчера на първия министерски съвет на новото правителство, министър председателят Георгиос Папандреу обяви, че министрите му трябва да работят в три основни насоки: „удар по партийната държава, война срещу корупцията, отчет пред гражданите.” Днес на обед министър председателят ще се срещне с директора на Банката на ГЪрция Георгиос Провопулос в Мегаро Максим, а по-късно г-н Провопулос ще бъде приет от президента Каролос Папуляс. Да си спомним, че преди два дни г-н Провопулос обяви на конгреса на Международния Валутен Фонд, че вътрешният дълг на страната е надминал 10 процента от Брутния вътрешен продукт.