снимка: www.ethnos.gr
Германското правосъдие след данъчна проверка открива както за подводниците от типа 214, за новите подводници от вида „Папаниколис”, така и в договорите за старите от типа 209 , които са построени през 70-те години на 20 век, суми, които са определяни като „комисионни”. По-конкретно- данъчната служба на Северен Бремен открива, проверявайки фирма „Атлас” сума от 2 милиона евро, която е дадена на представителя на фирмата в Гърция, с когото фирмата има съдебен спор. Обвиненията на фирмата за незаконни плащания на представителя й не са заинтересували прокуратурата в Бремен през 2010, но скорошната данъчна проверка довежда данъчни и прокурори в офисите на „Атлас”, както и на фирмата „Рейн Метал Дифенс Електроник Системс”, която е използвала същия представител в Гърция. Бременската прокуратура е заинтересувана от и-мейли, договори на офшорни фирми и други документи, които показват, че за осъвременяването на 3 подводници от категория „Посейдон” и на електронното им оборудване са дадени от 1 ‘ни 2002 до поне 2007 8 520 000 евро от „Атлас”, както и още толкова от „Рейн Метал”. За тези плащания двете германски фирми са използвали една фирма в Панама, две в Лондон и една в Атина, знаейки, че възлагането на поръчките ще зависи до голяма степен от тези плащания.
Комисионна 15%
Комисионните към фирмата в Лондон за гръцкия представител на „Атлас” са достигнали до 15% от обема на поръчката- изключително висок процент, въпреки факта, че се касае за „фирма-пощенска кутия”- тоест без никакъв опит в реновирането на подводници. Поне един служител на гръцката фирма, която си сътрудничи с „Атлас”, е дал показания пред адвокатска фирма, която е осъществявала вътрешен контрол във фирмата, че представителят е направил „чувствителни плащания”, нещо, което Бременската прокуратура тълкува като комисионна.
Източник от прокуратурата в Бремен отбеляза, че случаят осъвременяването на подводниците 209 с електронни системи прилича на случа Феростаал. При него Феростаал е превела 11 милиона евро на фирма на Британските Вирджински острови, принадлежаща на неин гръцки сътрудник по време на подписване на договор за построяването на подводници от типа 214. Както представителят на „Атлас”, така и този на Феростаал е заплашил, че ще се обърне към правосъдието. „Атлас” през 2005 преминава към фирмата „Тисен Круп”, която контролира корабостроителниците Скараманга, както и онази корабостроителница в Кил, построила подводниците 214. Президент на надзорния съвет на „Тисен” е Герхард Кроме, който едновременно с това е работил и в Siemens. Така „Тисен”, когато през март 2010 се разкрива споразумението между Феростаал и гръцкия й сътрудник, предизвиква и вътрешната проверка и на „Атлас”.
Едновременно с това, плащанията в размер на 18 милиона евро за подводници от типа 209 започват веднага след подписването на договора през юни 2002. Мюнхенската прокуратура е открила и плащания от други 3 милиона от две фирми от Вирджинските острови, които са собственост на гръцки бизнесмени. Последното плащане за подводниците 209 в размер на 30 милиона евро (общо са дадени 321 милиона) е направено в края на 2006. Гръцката държава е получила подводницата „Океанос”. Получаването на другите две реновирани подводници е отменено от Евангелос Венизелос в качеството му на министър на отбраната и вместо тях са поръчани нови две подводници от типа 214. Но и този договор не се изпълнява.