Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Поголовен срив в оборотите на малките предприятия в Гърция

24 Август 2011 / 15:08:32  Виктория Миндова
1135 прочитания

Най-черногледите предвиждания на малкия и среден бизнес в началото на годината се оказаха оптимистични в сравнение с резултатите от първите шест месеца на 2011, показват данните от проучването на агенция МАРК АД, поръчано от Съюза на занаятчиите и търговците в Гърция. 80% от участвалите в запитването бизнесмени казват, че до момента годината се очертава като много лоша и две трети от тях очакват нещата да стана още по зле до началото на 2012.

Според анализаторите около 183 хиляди предприятия са пряко застрашени да фалират в следващите 12 месеца, като 100 хиляди от тях няма дори да посрещнат новата 2012, за която правителството на Георгиос Папандреу обещава, че ще има 0,6% положителен икономически ръст. И как да му се доверят малките бизнеси, които отбелязват средно намаление на оборота от 30%. Най-тежки са нещата в общественото хранене, където се наблюдава спад 40%-50% от оборота правен преди кризата.

„Първото, от което се отказаха хората след като кризата настъпи бе излизането по ресторанти и таверни”, заяви председателят на Съюза на занаятчиите и търговците в Гърция, Димитрис Асимакопулос. Той отговори на критиките, че цените в заведенията за обществено хранене не са спаднали с довода, че повечето стоки от първа необходимост в Гърция са внос. Освен, че тяхната пазарна цена е нараснала значително след световната криза през 2008 година, те са допълнително натоварени с повишените преки и косвени данъци. „Гърция внася жито, месо, захар и много други стоки от първа необходимост, защото няма собствено производство или то е неконкурентно. Освен това имайте предвид, че когато има намаление на оборота в една фирма, то загубите в печалбата са два пъти по-големи, от процента на свиване на оборота”.

Около 50 на сто от запитаните са отговорили, че търговията на черно не засяга техния бизнес, но общо един на всеки осен е отговорил, че търсенето на предоставяния от него/нея продукт или услуга е значително намалено. Само 5,6% са отговорили, че от началото на годината нещата са им потръгнали и търсенето на техните стоки се е увеличило. Шест на всеки 10 запитани очакват допълнително свиване на пазара, което отговаря и на последните данни на правителството, според които рецесията няма да се задържи на 3,9%, а ще достигне поне 5,4% в края на 2011.

Свиването на БВП неизбежно е част от липсата на ликвидност на местния пазар. 80% от предприятията работят с силно намалени оборотни средства, а компаниите които приемат чекова за заплащане са спаднали с от 63% през 2009 година на 45% през лятото на 2011. Бизнесите, които все още приемат чекове искат те да бъдат осребрени след не повече от два месеца, за разлика от преди две години, когато чековете можеше да са с шест или осеммесечен срок на осребряване, а всеки седем на десет чека има опасност да се окаже без покритие.

Като относително добра новина може да се отчета факта, че 75% от запитаните са заявили, че въпреки трудните икономически условия не са уволнили все още никой от работния персонал. Около 3% са назначили нови работници, а около един на всеки пет са заявили, че е трябвало да уволнят част от своите служители, за да намалят оперативните разходи. Според данните на Съюза на занаятчиите и търговците в Гърция в първото шестмесечие на 2011 са загубени 88 хиляди работни места, а до края на годината техният брой може да надмине 134 хиляди работни места. Това число не показва само броя на безработните, а възможности за професионална реализация, които изчезват от пазара на труда. Анализаторите са установили, че на всеки седем уволнения се разкрива едно ново работно място в частния сектор. С този темп на развитие на трудовият пазар, безработицата се очаква да достигне върхови нова след по-малко от шест месеца.

Компанията за социологични проучвания МАРК АД използва представителна извадка от 1200 малки и средни предприятия в последните две години. Те са със служители от един до 49 души и основният брой на анкетираните са фирми и заети на свободна професия от секторите на търговията, производството и услугите. Показателно за светкавичното стесняване на гръцката икономика е и фактът, че 20% от компаниите, които са били интервюирани в предишните проучвания по времето на последния анализ на пазара вече не са съществували поради фалит или ликвидация.

Категории: ИкономикаПазари Гърция криза малки предприятия намален оборот
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus