Двадесет и четири часа, след като гръцкият премиер обяви намерението си за организиране на референдум за ратифицирането на новия договор за заем цяла Гърция тръпне в очакване той и правителството му да подадат оставка. Действието на Георгиос Папандреу да постави под преценката на гърците приетия миналата седмица план отприщи поток на политически събития, които по всичко личи, че ще го отведат до края на неговото управление.
В момента тече заседание на министерския съвет, без никой от политическите анализатори да е в състояние да предвиди неговия изход. Георгиос Папандреу се намира в кръг от натиски да се оттегли от властта, и то не само от страна на политическите му опоненти. Шестима от членовете на Националния съвет на управляващата партия ПАСОК и младата депутатка Ева Кайли поискаха оставката на премиера, а по-рано парламентарната група на партията остана със 152 членове, след като бившият заместник-министър на земеделието Милена Апостолаки я напусна, без обаче да предаде депутатското си място.
Ако премиерът удържи до петък, за когато е програмиран вотът на доверие, ще бъдат нужни отрицателните вотове на само двама депутати от ПАСОК, за да падне неговото правителство. От друга страна обаче е почти сигурно, че ако се стигне дотам Георгиос Папандреу няма да има подкрепата на още един от депутатите – Васо Папандреу, която призова президента Каролос Папуляс да предприеме инициатива за сформиране на правителство на националното спасение, „поради опасността страната да фалира”. Характерен за хаоса в кабинета и управляващата партия е фактът, че сътрудници на заместник-председателят на правителството и финансов министър Евангелос Венизелос разтръбиха, че той не е знаел нищо за намерението на премиера да свика референдум. Според някои коментатори е много възможно той да поиска оставката на Георгиос Папандреу и да поеме ръководството на партията. Други пък очакват политически инициативи от страна на тримата министри Анна Диамандопулу, Андреас Ловердос и Янис Рагусис, които преди две седмици издадоха общ текст с призив за промени. Много анализатори бяха определили това тяхно действие като подронване на премиера.
Въпреки че до момента възможността за провеждане на референдума продължава да съществува поне формално, опозицията е решена да не позволи това да се случи. След срещата си с президента Каролос Папуляс по-рано днес лидерът на Нова демокрация Андонис Самарас заяви, че провеждането на предсрочни избори е въпрос от национално значение. „Ние сме решени да направим каквото е нужно, за да не позволим да бъдат засегнати по никакъв начин европейската перспектива и бъдещето на страната” каза Андонис Самарас, без да конкретизира какви ще бъдат следващите ходове на основната опозиционна партия. За момента от Нова демокрация изчакват развитието на събитията в правителството. В случай, че то не подаде оставка очакванията са, че Андонис Самарас ще предизвика избори, след като всички депутати от неговата партия се откажат от мандатите си и напуснат парламента.
Не е изключено по подобен начин да реагират и депутатите от крайнодясната партия ЛАОС, чийто лидер Георгиос Карадзаферис поиска да се срещне с Андонис Самарас. Той отправи публичен призив към президента Папуляс за сформиране на правителство на националното спасение или за обявяване на пресрочни избори през ноември, със съгласието на лидерите на политическите сили. Според някои източници той също обмисля варианта депутатите от ЛАОС да напуснат парламента.
Оставката на правителството и предсрочни избори поискаха и лидерите на Демократичния алианс Дора Бакояни и Демократичната левица Фотис Кувелис.
Край на управлението на Георгиос Папандреу предричат всички европейски медии, които следят от много близо събитията в гръцката столица. Според икономическото издание Financial Times „правителството на Георгиос Папандреу може да падне още тази вечер”. Като „склонност към самоубийство” определи действията на гръцкия премиер френският вестник Le Figaro.