Мария Спасова
Когато обяви предсрочните парламентарни избори, противниците му го нарекоха "премиерът, който не искаше да управлява". По време на предизборната кампания, която трая 4 седмици Костас Караманлис прояви такава завидна енергия, хъс и воля за победа, че същите противници признаха; "Той казва, че е борец и наистина се показа като такъв".
За 5 години и половина на кормилото на гръцката държава той имаше своите възходи и поражения. Правителството му успя да направи нещо, което нито едно гръцко правителство преди него не е успявало - приватизира националния авиопревозвач Олимпик, телекома ОТЕ и пристанището в Пирея. Икономическият му екип обаче не успя да обуздае непрекъснато растящия обществен сектор и да въдвори строга фискална дисциплина, така необходима, за да поддържа страната финансите си в съответствие с изискванията от Маастрихт за членство в еврозоната. Ширещата се корупция и скандалите, които от самото начало съпътстваха управлението на Нова демокрация накараха много гърци да погледнат към ПАСОК. Някои непопулярни мерки, насочени срещу хората с високи доходи разочароваха традиционните подръжници на партията му.
В такава неблагоприятна обстановка Костас Караманлис бе принуден да обяви провеждането на предсрочни парламентарни избори - решение, което от самото начало изглеждаше като политическо самоубийство. Той бе принуден да вземе това решение под заплахите на социалистите да блокират избора на президент в началото на пролетта. Според гръцката конституция президентът се избира от парламента с две трети от гласовете, което на практика означава, че двете големи партии Нова демокрация и ПАСОК трябва да се споразумеят за единен кандидат. Социалистическият лидер Папандреу обяви, че няма да подкрепи предложения от управляващите кандидат, ако не се проведат преди или веднага след това парламентарни избори и така днешният вот стана неизбежен.
Днешните избори решиха не просто кой ще управлява Гърция в следващите години, но и решават до голяма сметка политическото бъдеще на Костас Караманлис. Разгромяващата победа на ПАСОК поставя на дневен ред оставката на лидера, който доведе партията до най-голямата изборна загуба в историята й. Или най-малкото свикването на извънреден конгрес. Запознати с вътрешнопартийните борби в Нова демокрация твърдят, че поне една трета от членовете на партията ще застанат зад кандидатурата на Дора Бакояни, министър на външните работи в правителството на Караманлис и дъщеря на Константинос Мицотакис, почетният председател на партията. Амбиции за лидерското място има и много популярният досегашен министър на здравеопазването Димитрис Аврамопулос.
Във вечерта на изборите никой не може да предскаже какъв ще бъде следващият ход на Костас Караманлис. Едно обаче е сигурно - той е най-големият победен на днешните избори. Но той е голям политик и голям боец. Така че не го подценявайте и не го отписвайте от играта.