Над 50% от консумираното вино в Гърция е наливно, показа проучване на електронното издание на вестник Вима. Разликата с други европейски страни-производители на вино е доста шокираща, като имаме предвид , че там потреблението на наливно вино достига от 5% до 10% максимум от общата консумация. Много често гръцките търговци представят наливното вино като екологично чисто без оцветители, консерванти и други изкуствени примеси. Основният проблем обаче си остава факта, че в използваната пластмасова бутилка от минерална вода (официално опаковка на наливното вино) няма нито етикет , нито данни на производителя или съдържание на продукта. Независимо от това повече от половината от гръцките потребители все пак са склонни да повярват, че купуват по-качествен продукт, от колкото ако вземат сертифицирано вино в бутилка с етикет.
Парадоксът е, че гръцките консуматори не се притесняват от липсата на контрол върху предлаганото наливно вино, а като плюс се отчита ниската цената на продукта (който така или иначе е незаконен, а за ДДС даже не може да става дума).
В последно време производителите започнаха да следват тенденциите на традиционния пазар и по щандовете се появиха така наречените tetrapack или картонени кутии в големи разфасовки с наливно вино. Там нещата са различни и качеството е по-добро, независимо от все пак ниската цена на продукта. Тези опаковки дават възможност на малки и големи винопроизводители да предлага на конкурентни цени тяхната продукция, без да забравяме, че има различни степени на качество на виното. Все пак при наличието на етикет и данни на производителя, избите дават възможност на потребителя да консумират наливно вино без неизвестните на „черната търговия”.
„Виното трябва да е ясно, бистро, със жив цвят. Ако основният цвят е потъмнява, то виното започва да се разваля, т.е. от жълто става сламено, от розе става кихлебарено и от червено придобива цвят шоколад . Що се отнася до аромета, виното трябва да има приятен аромат, вкус на плод (например), е не лоша миризма или странен кисел вкус,”съветва дегустаторът на вино Георгиос Лукас.