Агенция Moody’s понижи с три единици кредитния рейтонг на Гърция и премести държавните й ценни книжа от категория В1 в Саа1 с отрицателна перспектива. Институциите в категория Саа1 се отличават с много слаба финансова сигурност, те може да са просрочили задълженията си или да има съмнения по отношение на редовността на плащанията. Икономисти, до които се допита GRReporter призоваха за незабавно “меко” орязване на дълга от порядъка на 30-40 на сто и не изключиха връщането към драхмата не просто като една от възможностите, а като най-сериозната възможност за съживяване на гръцката икономика.
Среднощното си решение една от трите най-големи и най-авторитетни агенции в света аргументира с неспособността на Гърция да стабилизира външния си дълг без да пристъпи към орязване на задълженията си към кредиторите. Анализаторите на Moody’s не изключват институциите от надзорната тройка (Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд) да предложат на частните инвеститори да поемат част от орязания дълг като условие за предоставяне на допълнителна помощ за закъсалата средиземноморска страна. В същото време Агенцията оценява на 50 на сто шансовете Атина да декларира спиране на плащанията по дълга.
По отношение на преговорите между гръцкото правителство и представителите на надзорната тройка, които текат в момента и трябва да приключат днес или утре Moody’s очаква те да завършат с предложение за нова финансова инжекция срещу пакет от допълнителни фискални ограничения и монетарна дисциплина. Анализаторите й си запазват отрицателната перспектива, т.е. не изключват ново понижение на кредитния рейтинг на Гърция поради огромния размер на дълга, големите трудности, с които се сблъсква правителството при прилагането на Програмата за финансова стабилност и нестихващата потребност от допълнително външно финансиране.
Според Агенцията гръцкото правителство ще е още по-неспособно да приложи новия пакет мерки, с които ще бъде съпроводена допълнителната финансова помощ за Гърция. Това прави още по-вероятно спирането на плащанията, макар да отбелязва агенцията, че то не е неизбежно. “Решението на Moody’s е повлияно от ширещите се слухове в пресата, че гръцкото правителство не е способно да спази задълженията си към институциите от тройката и да изпълни програмата за приватизация”, се казва в официалния отговор на ргъцкото министерство на финансите.
GRReporter се обърна за коментар към водещи представители на банковите и икономическите среди. “Правителството трябва веднага да пристъпи към едно меко орязване на дълга от порядъка на 30-40 процента”, заяви висш представител на една от 4-те най-големи търговски банки в страната. Според него големите гръцки банки ще устоят на труса, проблеми ще имат осигурителните каси, които ще се затруднят да изплащат пенсии. “Ако орязването не стане сега, а например след година, то ще е по-твърдо, от порядъка на 50 и повече на сто и ще е доста по-болезнено за банките”, заяви същият източник.
Друг представител на голяма чужда банка, която оперира на гръцкия пазар не отрече факта, че местните банки се подготвят за евентуално връщане към драхмата. “Няма да намерите официален документ, който да потвърди думите ми. Но неофициално съществува разбирането в банковите среди, че счетоводно не бива да изключваме връщането към драхмата”, твърди източникът. Гръцките икономически репортери така или иначе започнаха да определят като театрални твърденията на управителя на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, че връщането към драхмата би било абсурд. “Ако гръцкото правителство не приеме допълнителния пакет от мерки, Гърция е заплашена да излезе от еврозоната. Впрочем в европейските среди вече започна този дебат”, заяви преди дни европейският комисар по риболовната политика Мария Даманаки. Много думи се изказaха след изявлението й, едно е сигурно - ще бъде голяма грешка, ако то се подцени.