Имиджът на правителството се пропуква с бърз ритъм, а в същото време Нова демокрация не може да измъкне политическа полза от проблемите на правителството. Най-голямото предизвикателство пред двете партии е да бъде раздадено правосъдие за довеждането на икономиката до задънената улица. В същото време осем от десет гърци се притесняват за пенсиите си след гласуваните реформи.
Осем от десет гърци се притесняват за пенсиите си, а около половината от запитаните в проучване на общественото менение направено от Капа Research за вестник Вима, считат, че пенсионно-осигурителната реформа не върви в правилната посока. Проучването е направено веднага след обявяването на реформите от правителството и в него участват 1 212 души от цялата страна.
На въпроса дали се притесняват за това откъде ще бъдат намерени пари за пенсиите им, 53,5% отговарят, че са много притеснени, 26,9% са доста притеснени, 10,7% не се притесняват чак толкова, а 7,6% не са изобщо притеснени. Но 68,5% от запитаните вярват обаче, че са необходими големи реформи, а 21,7% считат, че вероятно са необходими. Въпреки това мнозинството са на мнение, че законът за пенсионно-осигутителната система не е съставен правилно.
Повечето от запитаните – 39,3%, се притесняват за размера на пенсията, която ще получават, докато 32,4% са заинтересовани от възрастовата граница за пенсиониране, а за 18,5% проблемът е в това колко пари ще трябва да спестяват, за да си допълнят основната пенсия.
Според проучването на Капа 81,1% са съгласни да се запази правото за пенсиониране след 37 годишен стаж независимо от възрастта. 63,5% са съгласни, че наказанията за преждевремнно пенсиониране трябва да са строги, а 61,8% са доволни от факта, че всички държавни служители ще се осигуряват в ИКА от 2013 г. Накрая, 48,4% заявяват, че са доволни от дейността и присъствието на министъра на заетостта Андреас Ловердос, за разлика от 44,5%, които не са доволни.
В друго проучване на общественото мнение проличава, че след подписването на споразумението за спасение на държавата с европартньорите и с Международния валутен фонд динамиката на обществените настроения е насочена срещу политиците от двете големи партии с искането да бъдат поети отговорности за положението, в което изпадна страната.
Както министър-председателят Георгиос Папандреу, така и лидерът на опозиционната Нова демокрация Андонис Самарас разбраха, че се създават условия за разклащане на двупартийната система във формата, която е позната в Гърция през последните 30 години. Както става ясно от проучването на Public Issue, което публикува вестник Катимерини, имиджът на правителството се пропуква с бърз ритъм, а в същото време Нова демокрация не може да измъкне политическа полза от проблемите на правителството и е пометена от създалият се климат на общо недоволство и вътрешнопартийни дрязги.
Не е случайно, че и двамата лидери на големите партии „развяха знамето” на прозрачността. Искането на г-н Папандреу „някои да заплатят” прилича на заседанието на министерски съвет, на което стана ясно, че ще могат да бъдат потърсени отговорности от министри в случаите на нелоялност към държавата. Тази формула ще може да се приложи и в случая със скандала за имотите на манастира Ватопед, както и за замесените в аферата „Сименс” свързани с подкупите за покупка на системата за сигурност С41 по време на Олимпийските игри.
Решения да разчисти партията си взе и Андонис Самарас и според заявленията на членове на Нова демокраця до месец юни, когато ще е конгреса на партията яе бъдат отписани „всички кадри, които са навредили”. Във всички случаи и от двете партии са съгласни, че най-голямо значение и най-голямото предизвикателство е да бъдат потърсени отговорности за довеждането на икономиката на страната до задънената улица.