След поименно гласуване депутатите от Народното събрание на Гърция подновиха мандата на Каролос Папуляс като президент. Пълната си подкрепа заявиха депутататите от управляващата партия ПАСОК, от Нова демокрация и от ЛАОС. По време на изборна процедура присъсващи обявиха, че са депутатите от Комунистическата партия и от коалиция СИРИЗА.
Заседанието започна в 10:30 ч. сутринта, а клетвата на президента ще се извърши в средата на месец март. Това е втори мандат за президента Папуляс, който е третият поред президент с възобновен мандат след предишните президенти Константинос Караманлис и Костис Стефанопулос.
Каролос Папуляс бе предложен преди пет години от тогава управляващата Нова демокрация и избран за първи път за президент на 8 февруари 2005 г. Тогава той стана шести президент на Третата Гръцка Република, събирайки рекорден брой гласове – 279.
В Гърция президентът се избира от парламента като депутатите гласуват поименно и открито и след като изтече мандатът му има правото да бъде преизбран още веднъж. Преди да поеме задълженията си, президентът полага клетва пред Народното събрание. Според конституцията неговите задължения са ограничени в сравнение с компетенциите на министър председателя и на министрите и никой акт на президента не е валиден и не се задейства без да бъде подписан от компетентния министър, освен някои изключения.
Каролос Папуляс е роден в Янина на 4 юни 1929 г., следвал е право в Атина и е направил докторантура в Кьолн. В Германия е работил като научен изследовател към Института за Югоизточна Европа в Мюнхен и има множество публикувани статии в чужди вестници и списания.
Г-н Папуляс е бил министър на външните работи на Гърция в периода 1985-1989 и 1993-1996 г. в правителствата на Андреас Папандреу, а политическата си кариера започва като народен представител на жителите на родния си град Янина. Той е депутат в парламента от 1977 г. до 2004 г. и е член на ПАСОК.
Като министър на външните работи през ’80-те години участва в опитите за решение на близкоизточния проблем. Негово голямо постижение е, че успява да се договори за безпрецедентното оттегляне на бойците от палестинската съпротива и на самия Арафат с гръцки кораби от Триполи (1983).
По време на мандата си като външен министър влага сили за укрепване на връзките на Гърция с Арабския свят, доказателство за което е подписването на споразумения за тристранно сътрудничество между Иран-Армения-Гърция и нормализирането на връзките с Египет. Той подкрепя и европейската перспектива пред Турция при условието, че се спазва международното право и ценностната система на ЕС.
По време на втория му мандат като министър на външните работи в периода 1993-96 Каролос Папуляс допринася за започването на преговори за интегрирането на Република Кипър в ЕС. През 1988 г. по време на трансбалканската среща в Белград, която се провежда по негова инициатива постига започването на диалог с България и тогавашния СССР за построяването на нефтопровода Бургас-Александруполис. Той усърдно работи за укрепването на връзките между Балканските страни.
Президентът Каролос Папуляс говори немски, френски и италиански езици. Женен е за Мей Пану и имат три дъщери.