Снимка - вестник Нафтемборики
Дипломатическа треска обзе тази събота и неделя Атина, която късно в неделния ден посрещна заместник-външния министър на Либия Абдулати Обейди. Той бе приет лично от премиера Георгиос Папандреу. За да се подготви добре за срещата с личния пратеник на полковник Муамар Кадафи, гръцкият премиер разговаря в съботния ден с британския си колега Дейвид Камерун, с турския премиер Реджеп Таип Ердоган, с премиера на Катар шейх Хамад Бин Ябр Ал Тани и на Либия Ал-Бангдади Али Ал-Махмуди. Гърция и Турция още от самото начало на либийската криза призоваха за търсене на дипломатическо решение на ситуацията, а Папандреу и Ердоган си предложиха услугите като посредници на срещата на високо равнище в Париж.
Военните действия в Либия показват, че бунтовниците губят позиции и са готови на компромисно решение, което обаче не се приема от правителствените сили. Западните сили разбират, че кризата в Либия няма да се реши само с въздушни удари и дилемата е дали да се предприеме и операция по суша или да се въоръжат бунтовниците така, че да са в състояние да се противопоставят на силите на Кадафи. Някои европейски страни обаче нямат желание да участват в нито една от двете възможности и натискат за дипломатическо решение сега. Решаващата дума за намирането на компромис обаче не е на Запада, а на Муамар Кадафи, който по собствено желание изпрати заместник-външния си министър в Атина, за да връчи личното му послание до Папандреу.
Пристигането на либийския заместник-външен министър бе предшествано от друг транспортно-дипломатически трилър. Според агенция Ройтерс Обейди пристигналсъс самолет в Пунис и оттам пак със самолет отпътувал за Атина. Тунизийската агенция ТАР обаче отбелязва, че Обейди е пристигнал с лек автомобил в Тунис. Обейди не е имал никакви контакти с официални представители на тунизийските власти. Той се качил на частен гръцки самолет и веднага е отпътувал за гръцката столица.
Въпреки че съдържанието на посланието не бе оповестено на медиите, гръцките анализатори смятат, че идеята на Кадафи за компромис е той да се оттегли, но на мястото му да остане един от синовете му като един вид гаранция за плавен преход на страната от един политически режим към друг. Това, което официално бе съобщено от гръцкия външен министър Димитрис Друцас след срещата бе, че Обейди оставил впечатление у гръцките си домакини, че либийското правителство търси решение.”Гърция ще продължи да съдейства за търсенето на мирно решение в Либия”, каза в заключение атинският първи дипломат. След Атина Абделати Обейди отпътува за Турция и Малта. Като заместник-външен министър той е отговорен по европейските въпроси.
Участието на Гърция в оперцията в Джамахирията обаче не е само дипломатическо. През Катар във военната база Суда на остров Крит бяха докарани първите ранени от бомбардировките в Либия. Първоначално са били докарани 14 ранени, от които четиримата най-тежко пострадали са настанени в интензивното отделение на болницата в Хания. Шест граждани, които са били в същия самолет, но не са били ранени са получили разрешение за временен престой в Гърция, тъй като са роднини на пострадалите. В базата в Суда се намират и шест Миража 2000 на Катар, които участват в бомбардировките срещу Либия.