Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Правителството и социално-осигурителната система на Гърция, като въжеиграч на връв

28 Март 2011 / 18:03:16  Виктория Миндова
1491 прочитания

Ако предприятията не започнат да изплащат задълженията си към осигурителните фондове, те ще фалират. През 2011 се дава възможност за предоговаряне на начина на изплащането на натрупаните задължения към фондовете, иначе ще следват конфискации. Правителството е готово да предложи на длъжниците по-ниски вноски за по-дълъг период на време и отстъпки при погасяването със суми в брой, само и само да събере някой цент в осигурителните фондове.

Това е тревожният сигнал, който държавното управление изпраща към бизнеса в страната, като извести нова процедура за уреждане на задълженията към здравните и социално-осигурителните каси договори правителството със социалните партньори. Целта е да се съберат възможно най-голяма част от неизплатените вноски от предишни периоди. За 2010 държавните каси събраха около 1,6 милиарда евро, като предоговориха условията за изплащане на дължимите суми.

След като миналата година спря „кранчето” с евтиното кредитиране на Гърция и тя се наложи да се ограничи с отпусната финансова помощ, несъбираемите задължения се оказаха един от основните проблеми на ПАСОК. Съкращаването на високите и ниските пенсии и окастрянето на дългия списък от социални помощи, както съобразяването му с месечните доходи на домакинствата се оказаха недостатъчни, за да се покрие черната дупка в социалното осигуряване. Заетите на свободна практика и предприятията дължат на социално-осигурителните фондове общо над 10 милиарда евро. Около шест милиарда евро са неизплатените суми към най-голямата каса Института за социално осигуряване и още около четири милиарда евро към фонда на свободните професии.

Заместник-министърът на труда и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис заяви, че след съгласуване със социалните партньори, министерството изпраща ясно послание към малките и средни предприемачи, които до момента се затрудняват да платят своите задължения. Ако не се възползват от по-благоприятните условия, са заплашени да им бъде отнета собственост в размер на дължимата сума. „Когато един от всеки трима предприемачи в страната не плаща социални осигуровки, оцеляването на фондовете разбира се, че е под въпрос”, заяви Кутруманис. Той подчерта, че бизнесът трябва да изплати поне текущите си задължения, натрупани в последните две години, така че в следващите години да се въведе намаляване на размера на социално-осигурителните вноски за работодателите.

„Предприятията не издържат на натиска на кризата, то и осигурителните фондове няма да се справят. Всички вървим по опънато тънко въже”, заяви председателят на малките производители и занаятчиите Димитрис Асимакопулос. Той бе категоричен, че поне 50%-60% от задлъжнелите предприятия и професионалисти на свободна професия трябва да откликнат на призива на правителството за погасяване на дълговете към касите. „Никой не очаква задълженията да бъдат покрити сто на сто, но по-голямата част трябва да се погаси”, иначе фалитът на социално-осигурителната система ще е неизбежен.

Категории: ИкономикаПазари социално-осигурителна система Гърция криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus